Czy dobrze zażywam tabletki?

Witam, od 3 lat biorę tabletki (w tym czasie nie byłam w ciąży)... Byłam wczoraj u koleżanki, widziałam jej tabletki (nie pamiętam nazwy), ale widziałam, ż bierze je tak, jak są ozaczone, tzn. jest poniedziałak, ona bierze z oznaczeniem poniedziałek. No właśnie, i tu się zaczyna mój problem. Zauważając to, zaniepokoiłam się i do tego naczytałam się różnych forum. Z tabletek wychodzi mi, że biorę ostatnią w czwartek, w poniedziałek występuje okres i trwa do piątku, w którym też zaczynam następne opakowanie. No właśnie, bo tak się zastanawiam, czy biorę je dobrze. Zaczynam od pierwszej tabletki z oznaczeniem poniedziałek i biorę je po kolei, tak jak wskazują strzałki, aż do ostatniej tabletki! Proszę mi odpowiedzieć, czy to właściwy sposób brania tych tabletek? Czy muszę je brać według dni tygodnia?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli zażywa Pani tabletki antykoncepcyjne jednofazowe (takie są najpopularniejsze), to każda tabletka w opakowaniu ma taki sam skład i nie ma znaczenia, którą się weźmie. Liczy się tylko prawidłowy schemat zażywania (21 tabletek i 7 dni przerwy) i regularność zażywania – co 24 godziny. Producent naniósł nazwy dni tygodnia na blister, aby ułatwić kobietom zażywanie (sięgam po pigułkę z wtorku i od razu widzę, jeśli pominęłam pigułkę z poniedziałku). Tak naprawdę nie mają one znaczenia! Równie dobrze może Pani nanieść na opakowanie markerem swoje oznaczenia, np. daty...

Zamysł producenta jest taki: kobieta zaczyna cykl w środę, to łyka którąkolwiek (z trzech) pigułkę z napisem środa, następnego dnia łyka pigułkę z napisem czwartek, znajdującą się blisko pustego miejsca (po wczorajszej pigułce) z napisem środa... i tak dalej, aż do skończenia opakowania! Dlatego wiele blistrów jest okrągłego kształtu – łyka się te tabletki w kółko, aż do końca...

Pozdrawiam!