Czy konieczne jest branie tabletek w dniach oznaczonych na ulotce?

Witam, od 7 dni biorę tabletki jednofazowe. Miałam taki problem, ponieważ pewnego dnia (2 dni przed dniem, w którym zaczęłam brac tabletki - dokładnie w środę) wystąpiło niewielkie plamienie (w nocy ze środy na czwartek), potem przez cały dzień i następną noc plamienia nie było. Dopiero następnego dnia po południu - w piątek - pojawił się okres. Zaczęłam więc o 22.00 brać tabletki. Czy ma to jakiś wpływ na jakość zabezpieczenia? Muszę dodać, że pomyliły mi się troszkę dni i np. zamiast tabletki oznaczonej dniem sobota, wziełam oznaczoną czwartek i potem np. oznaczoną niedziela, wzięłam środa. Czy oznaczenie tabletek ma jakiś wpływ na skuteczność środka antykoncepcyjnego, skoro są to tabletki jednofazowe? Tabletki przyjmuję w wyznaczonej porze, tylko z oznaczeniami na blisterku mam problem. Dodam, że jest to moje pierwsze opakowanie i jeszcze nie uprawiałam seksu. Dodam, że jeśli mam dostać okres, to np. boli mnie brzuch. Przed tym plamieniem nic takiego nie mialam, natomiast przed piątkowym okresem już czułam, że go dostanę. 

KOBIETA ponad rok temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Słusznie Pani zauważyła, że skoro przyjmowane przez Panią tabletki antykoncepcyjne są jednofazowe, to dni tygodnia umieszczone na opakowaniu nie mają większego znaczenia. Mają na celu ułatwienie Pani zażywanie pigułek, więc jeśli mieszają Pani w głowie, to prosze po prostu nie zwracać na nie uwagi. Zamysł jest taki, że jeśli zacznie Pani okres w środę,
to zażywa Pani którąkolwiek tabletke podpisana "środa", a następnego dnia pigułkę umieszczona obok z napisem "czwartek", potem "piątek" itd. W ten sposób łatwo kontrolować, czy nie popełniło się pomyłki.

Co do właściwego dnia rozpoczęcia miesiączki, to trudno teraz będzie ocenić, jak to naprawdę było. Proszę przez pierwszych 7 dni zażywania pigułek zastosować dodatkową formę antykoncepcji, od ósmego dnia (ósma pigułka) nie będzie już takiej konieczności.

Pozdrawiam!
 

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty