Wzięłam nie tę pigułkę, co powinnam. Czy ma to jakieś znaczenie?

Witam, mam 20 lat i mały problem, bowiem wzięłam pierwszą tabletkę antykoncepcyjną z nowego opakowania dzień wczesniej niż zwykle (zawsze zaczynam w poniedziałek, a teraz wzięłam w niedzielę), i do tego wzięłam ją oznaczoną jako poniedziałek, a nie niedziela. Biorę je już od 2 lat. Czy to ma jakieś znaczenie dla mojego organizmu i dla zachowania zabezpieczenia? Czy mogę wziąć we wtorek tabletkę z niedzieli i poźniej brać wg schematu, a przy następnym opakowaniu brać znów od poniedziałku? Pozdrawiam. PS Zapomniałam nadmienic, że są to tableki zawierające estrogen i progesteron (jeżeli ma to jakieś znaczenie).

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zażycie tabletki o jeden dzień za wcześnie po przerwie nie powinno wpłynąć negatywnie na skuteczność antykoncepcji. Tylko proszę pamiętać, że od teraz musi Pani już zawsze zaczynać nowe opakowanie (i 7-dniowa przerwę) w niedzielę.

Jeśli zażywa Pani tabletki jednofazowe (a najprawdopodobniej tak jest, bo są najpopularniejsze, proszę sprawdzić na ulotce), to kolejność zażywania poszczególnych pigułek nie ma znaczenia. Producent umieścił na opakowaniu dni tygodnia w celu ułatwienia kobietom dawkowania (łatwiej zauważyć, gdy się pominie którąś). Może Pani markerem nanieść swoje dni tygodnia. To nie ma znaczenia.

Pozdrawiam!