Witam,
W związku z tym, że odpowiadałam już na podobne pytanie, pozwoli Pani że przytoczę swoją poprzednią wypowiedź.
W celu redukcji tkanki tłuszczowej i ogólnej masy ciała istnieje tylko jedna, rozsądna droga- połączenie racjonalnej diety z aktywnością fizyczną.
Na początku proponowałabym wprowadzić 5 posiłków dziennie (śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja) w równych odstępach czasowych (przerwy co 3-3,5 godziny). Posiłki powinny opierać się na produktach o niskim IG czyli ogólnie przyjmując: produkty zbożowe pełnoziarniste, warzywa, owoce (w określonych ilościach, najlepiej w pierwszej połowie dnia), chude mięso, ryby, nasiona i pestki tzw. super foods, chudy nabiał i zdrowe tłuszcze np. oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, olej lniany, olej z wiesiołka (tabelę produktów o niskim IG znajdzie Pani bez problemu w internecie).
Poza tym proszę zwrócić uwagę na techniki kulinarne wykorzystywane w kuchni. W tej kwestii zalecane są: gotowanie na parze, gotowanie tradycyjne, pieczenie w rękawie czy duszenie bez wcześniejszego obsmażania. Absolutnie proszę zrezygnować ze smażenia.
Fast foody typu pizza i słodycze nie są wskazane w przypadku redukcji tkanki tłuszczowej, dlatego też jeśli nie ograniczy Pani ich konsumpcji efekty nie będą zadowalające.
Proszę również pamiętać o spożywaniu 1,5-2 litrów wody dziennie.
Jeśli chodzi o aktywność fizyczną to najlepszym sposobem na redukcję tkanki tłuszczowej jest włączenie treningu cardio (bieganie, jazda na rowerze, pływanie, nordic walking, długie spacery). U Pani zostają spacery i rowerek stacjonarny.
Warunki skutecznej redukcji tkanki tłuszczowej w przypadku aktywności fizycznej to:
- czas trwania- trening powinien trwać nie krócej niż 30 minut, ponieważ dopiero po tym czasie uaktywniają się rezerwy tkanki tłuszczowej,
- intensywność- na początku nie warto przeceniać swoich możliwości bo można szybko zrazić się do aktywności fizycznej. Dostosowujemy aktywność do swoich aktualnych możliwości,
- zasada progresji- w miarę poprawy wytrzymałości i ogólnej kondycji ciała zwiększamy intensywność czyli np. dłużej biegamy,
- stretching- po każdym treningu powinniśmy rozciągać te mięśnie, które brały udział w wysiłku.
Jestem pewna, że jeśli jest Pani zdrową kobietą, zmiana złych nawyków żywieniowych, wykluczenie fast foodów i wprowadzenie aktywności fizycznej przyniesie zadowalające efekty.
Ps. proszę zmienić porę spożywania pierwszego posiłku. Śniadanie jest niezwykle istotnym posiłkiem dającym nam energię na cały dzień. To samo dotyczy posiłku o 22:00. Kolację powinno zjadać się około 2-3 godziny przed spaniem i na pewno nie powinna być to pizza. Wręcz przeciwnie kolacja powinna być lekkostrawna bogata w białko, które zregeneruje organizm w czasie snu.
Trzymam kciuki,
Pozdrawiam
Kamila Kończak
http://www.activ-diet.pl
Witam!
Dokładne, indywidualne zalecenia żywieniowe mogą być podane po zebraniu wywiadu żywieniowo-chorobowego. Wskazówki żywieniowe znajdują się na mojej stronie http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska
Witam Panią,
W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby ustalić konkretny jadłospis. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana zachęcam do kontaktu drogą mailową. Z pewnością jednak powinna Pani skupić się na regularności posiłków(5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Ostatni posiłek należy spożywać ok. 3h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
W diecie nie może zabraknąć błonnika, który poprawia perystaltykę jelit. Proszę sięgać po pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane górskie, kasze, razowe makarony, warzywa i owoce. Produkty te zawierają witaminy z grupy B niezbędne do wytwarzania enzymów trawiennych oraz błonnik regulujący trawienie. Warto również wprowadzić do diety mleczne napoje fermentowane, jogurt naturalny, kefir, maślanka, a także napoje z bakteriami probiotycznymi. Zawarte w nich dobre bakterie regulują trawienie, bakterie probiotyczne zaś wspomagają florę bakteryjną jelita grubego.
Sięga Pani także po świeże zioła, natkę, koperek, bazylię, cząber, rozmaryn, tymianek, miętę, majeranek Zawierają one olejki eteryczne o działaniu rozkurczającym. Z rana na czczo przed śniadaniem można wypić szklankę wody z sokiem z cytryny co również przyczyni się do przyspieszenia przemiany materii.
Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Odżywki na odchudzanie dla 18-latka – odpowiada Mgr Kamila Lemańska
- Odchudzanie z nadwagi przy nadciśnieniu – odpowiada Mgr Kamila Lemańska
- Przybiera na wadze 4 miesiące po porodzie – odpowiada Mgr Kamila Lemańska
- Jak pozbyć się nadmiaru tłuszczu z organizmu? – odpowiada Mgr Kamila Lemańska
- Odchudzanie i redukcja obwisłego brzucha po ciąży – odpowiada Mgr Kamila Lemańska
- Jak schudnąć przy 164 cm wzrostu? – odpowiada Mgr Kamila Lemańska
- Wskazówki odnośnie odchudzania dla 40-letniej kobiety – odpowiada Mgr Kamila Lemańska
- Przytycie i chęć schudnięcia u 25-latki – odpowiada Mgr Kamila Lemańska
- Problem z cellulitem po porodzie – odpowiada Mgr Kamila Lemańska
- Ćwiczenia odchudzające biodra – odpowiada Mgr Kamila Lemańska
artykuły
Otyłość prosta - objawy, przyczyny i czynniki ryzyka, leczenie
Otyłość prosta to choroba przewlekła, która dotycz
Odstaw jak najszybciej. Ryzyko cukrzycy nie będzie ci zagrażać
Zmniejsz podaż cukrów Poziom glukozy we krwi odgry
Zdrowe nawyki - czym są, co dają, jak je wprowadzić i utrzymać?
Zdrowe nawyki często wdrażane są z początkiem roku