Odstawianie dziecka od piersi a zgrubienia w piersiach

Witam. Chcialabym odstawic swojego synka od piersi. Juz przez dwa dni nie dawalam mu mleka. Czuje ze piersi nie sa mocno przepelnione, ale wyczuwam cos w rodzaju guzkow, troche bolesnych, wydaje mi sie ze porobily sie zastoje w piersiach. Nie bardzo wiem co mam zrobic, wiem ze przystawienie malucha do piersi spowoduje ze znow wlaczy sie produkcja mleka. Nie bardzo tez dam rade sama odciagnac odrobine pokarmu, bo jest to bolesne. Co moge zrobic? czy te guzki same znikna,jesli nie bede nic robila?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisane przez Panią zmiany w piersiach to najpewniej konsekwencja zastoju pokarmu. Może być to zatem znak, że zbyt wcześnie lub zbyt szybko odstawiła Pani dziecko od piersi (niestety nie napisała Pani w jakim wieku jest dziecko, ale zapewne jest starsze niż 6 miesiąc życia). Powinna Pani zatem wiedzieć, że by uniknąć problemu zastoju pokarmu dziecko należy odstawiać od piersi stopniowo, tj. zmniejszać częstość karmienia. Najlepiej jeśli odbywa się to wraz z rozszerzaniem diety maluszka. Jeśli laktacja się wciąż nie zmniejsza można się wspomóc stosowaniem ziół (szałwia - 3 razy dziennie pół szklanki przez max 10 dni) lub leków. Należy jednak pamiętać, że leki hamujące laktację mają bardzo dużo działań niepożądanych i powinno się je stosować tylko w wybranych przypadkach. Póki co proszę się zatem zastanowić czy nie wrócić, choć w jakimś stopniu do karmienia. Może Pani także odciągać pokarm, ale tylko w niewielkich ilościach - odciąganie większych ilości spowoduje ponowną produkcję mleka. By zmniejszyć zastój, może Pani stosować zimne okłady. O szczegółach proszę porozmawiać z położną środowiskową lub lekarzem pediatrą.
Szczegóły dotyczące tej tematyki znajdzie Pani także w naszych artykułach: http://parenting.pl/portal/jak-odstawic-dziecko-od-piersi, http://parenting.pl/portal/odstawienie-od-piersi-dziecka, http://parenting.pl/portal/kiedy-odstawic-dziecko-od-piersi.