Odstawić pigułki antykoncepcyjne czy zmienić je na nowszy preparat?

Witam. Mam pytanie dotyczące pigułek antykoncepcyjnych. Od 1,5 roku biorę C***. Nie odczuwam żadnych skutków ubocznych i w zasadzie nie mam nic do zarzucenia tym pigułkom. Ostatnio jednak byłam u lekarza (nie był on ginekologiem), który uważa, że powinnam zrobić przerwę i odstawić pigułki. Nie planuję ciąży (jestem na to za młoda) i boję się, że mechaniczne zabezpieczenie może okazać się nie wystarczające, dlatego nie chciałabym odstawiać pigułek. Zastanawiam się nad zmianą na nowsze (lekarz mówił, że te maja za dużo hormonów) zastanawiam się nad N*** i Y***. Sprawdziłam skład i lepsze byłyby chyba N*** (mają mniej hormonów). Chciałam poznać Państwa opinię na ten temat. Czy powinnam zrobić przerwę w stosowaniu pigułek? I czym różni się N*** od Y***? Które z tych pigułek są nowocześniejsze? Z góry dziękuję za odpowiedź, M.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Nie napisała Pani, dlaczego była Pani u lekarza i czemu zaproponował przerwę. Nie ma potrzeby wykonywania przerw "dla zasady" jednak jeśli ma Pani przeciwwskazania do stosowania tabletek antykoncepcyjnych, to należy je odstawić.

Jeśli dobrze się Pani czuje przyjmując dany preparat, nie ma konieczności jego zmiany. Wszelkie tego typu kroki powinna Pani konsultować ze swoim ginekologiem, który postara się dobrać właściwy dla Pani preparat.