Odstawienie leków na nerwicę i epizody depresyjne

Witam! 2 lata temu zachorowałam na nerwicę lękową. Mam 45 lat. Przez dwa lata brałam leki i czułam się tak dobrze, że razem z panią Doktor na moją prośbę odstawiłam leki w sierpniu. We wrześniu zaobserwowałam pierwsze objawy powracającej choroby. Październik jakoś przetrwałam, ale listopad dla mnie jest okropny. Jednak teraz zauważam raczej depresję, napastliwe głupie myśli, smutek, ochota na płacz, niska samoocena. Pomyślałam, że potrzebna jest mi spowiedź z całego życia, gdyż stare grzechy jeszcze bardziej mnie dołowały. Trochę pomogło, ale nastrój w kratkę. Jestem zagubiona, może mam klimakterium - jak moja mama w tym wieku. Nie chcę wracać do leków, bo pomagały widać tylko jak je brałam. Żyję jak pączek w maśle, ale jestem nieszczęśliwa.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Objawy, o których Pani napisała, a więc: płaczliwość, pe0rmanentny smutek, niskie poczucie własnej wartości, pesymistyczne myśli rzeczywiście wkomponowują się w obraz kliniczny epizodu depresyjnego, ale równie dobrze w ten sposób może manifestować się nerwica lękowa, którą u Pani zdiagnozowano. Leczenie farmakologiczne, które Pani kontynuowała przez dwa lata, oddziałuje wyłącznie na objawy, tzn. dzięki lekom możliwe jest zniesienie symptomów choroby. Leki jednak nie walczą z przyczyną problemów psychologicznych, stąd nawroty nerwicy. Co do wpływu klimakterium na nastrój, sprawa wymaga konsultacji u lekarza, który zleci badanie na poziom hormonów. Osobiście, radziłabym zastanowić się nad podjęciem psychoterapii. Same leki, jak Pani sama dostrzega, nie pomagają. Najlepsze efekty daje zwykle połączenie farmakoterapii z psychoterapią, która dąży do odkrycia źródeł problemów. Więcej na temat nerwicy lękowej oraz huśtawek nastroju podczas menopauzy może Pan przeczytać pod poniższymi linkami:

http://portal.abczdrowie.pl/hustawki-nastrojow
http://portal.abczdrowie.pl/nerwica-a-depresja
http://portal.abczdrowie.pl/napad-leku

Pozdrawiam