Nebilet i problem z jego odstawieniem

Witam Mam 34 lata i od kilku lat leczę się na nadciśnienie.Od sierpnia 2013 roku biore lek Nebilet 5 mg w dawce 1/2 tabletki na dobe. Cisnienie sie unormowalo, puls mam tez prawidłowy, całkowicie ustąpiły bole głowy które kiedyś trwały po kilka dni i nie ustępowały po srodkach przeciwbólowych. Odkąd zacząłem brać Nebilet naprawdę czuje się świetnie. Dlatego chcialbym juz odstawic ten lek, natomiast martwię się czy objawy nadciśnienia nie wrócą. Zapewne ma on jak każdy lek działania uboczne i nie chciałbym  się niepotrzebnie podtruwać. Jak to zrobic bezpiecznie? Czy należy to robić stopniowo czy mogę odstawić Nebilet od razu? I w końcu czy powinienem udać się jeszcze do lekarza żeby otrzymać na przykład jakieś zamienniki? Opinie w tej sprawie są różne a nie chcę pogorszyć swojego stanu zdrowia. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedzi.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, decyzję należy skonsultować z lekarzem prowadzącym leczenie. Odstawienie leku najprawdopodobniej spowoduje jednak nawrót nadciśnienia i konieczne będzie wtedy kolejne leczenie, możliwe, że większymi dawkami leku.

Magdalena Mroczek

Nebilet jest standardowym lekiem w terapii nadciśnienia tętniczego. Jest to lek należący do grupy tzw. beta blokerów, Pan przyjmuje go w stosunkowo niewielkiej dawce.

Jeśli chodzi o nadciśnienie to za wartości prawidłowe uznaje się te poniżej 140/90 mmHg. Jeśli wartości są tylko niewiele większe tzn. 150-160 można, szczególnie u osoby młodej, takiej jak Pan, próbować zredukować nadciśnienie poprzez styl życia. Ważna jest aktywność fizyczna, redukcja nadwagi lub otyłości, odpowiednia dieta, bogata w warzywa i owoce oraz pozbawiona soli spożywczej. Jeśli te metody nie podziałają, wtedy stosuje się leczenie farmakologiczne. Wyjątkiem jest pacjent, u którego wyjściowe wartości ciśnienia są bardzo wysokie. W takich przypadkach od razu stosuje się leczenie farmakologiczne.

Jeśli chodzi o nadciśnienie to jest to choroba przewlekła. Jeśli leczenie farmakologiczne zostało włączone to należy kontynuować je zazwyczaj przynajmniej przez kilka miesięcy. Po przyjmowaniu tabletek wartości ciśnienia się normalizują. Nie oznacza to jednak, że tabletki można odstawić. Wtedy, bez redukcji czynników ryzyka, ciśnienie powróci najprawdopodobniej do pierwotnych wartości i objawy, takie jak ból głowy, powrócą. Dlatego należy kontynuować leczenie i ewentualne odstawienie tabletek przedyskutować z lekarzem prowadzącym. Poza tym beta blokerów nie należy odstawiać nagle. Należy odstawiać je powoli stopniowo zmniejszając dawki lub przyjmując np. jedną tabletkę co drugi dzień. Dlatego przed odstawieniem leku należy koniecznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Nadciśnienie tętnicze jest podstępną chorobą, która długo może nie dawać żadnych objawów. Jednak nieleczona prowadzi do zwyrodnienia ścian tętnic, co może skutkować np. zawałem serca lub udarem.