Odzyskanie mowy po udarze mózgu

Witam:) nie chodzi tu o mnie lecz o moja babcie.. pare dni temu dostala udaru mozgu naszczescie szybko trafila do szpitala i zostal jej podany lek..lekarze mowili ze to 2 ogniwa udaru prawa str ma sparalizowana tzn po zazyciu leku powoli jest lepiej zaczyna wstawac i stawiac kroki oraz ruszac reka ale z mowa dalej jest bardzo ciezko :( wiem ze ludzie czasami bardzo dlugo dochodza do siebie ale martwie sie i stad pytanie czy jest szansa ze odzyska mowe? i do kiedy mozna stwierdzic ze ja odzyska?

Witam, terapię mowy należy rozpocząć zaraz jak to tylko jest możliwe, równolegle z rehabilitacją ruchową, wtedy są szanse, ze jeśli zostały uszkodzone obszary odpowiadające za mowę, inne obszary będą mogły przejmować i wspierać te utracone możliwości. należy pracować i nad stroną motoryczną mowy, automatyczną, ale też i rozumieniem, pamięcią i tymi wszystkimi aspektami, które składają się na to, ze mówimy. Czas pokaże na ile odzyska mowę, niestety tu potrzebny jest wysiłek, cierpliwość, czas i dobrzy specjaliści. Pozdrawiam