Utrata wzroku i zanik mowy po dwóch udarach

Witam, mój tato-58 lat, 4 tygodnie temu przeszedł dwa udary- krwotoczny i niedokrwienny, Po tygodniu stracił wzrok i mowe. W czawartek okazało się jeszcze że ma zapalenie wsierdzia serca i stąd te udary.Wiem, że leczenie jest ciężkie, mowe podobno można wyćwiczyć, ale mam pytanie co z widzeniem - czy są jakieś leki, może nierefundowane, które by choć trochę pomogły w widzeniu.Przez to wszystko jest strasznie nerwowy, nie dość że nie mówi to i nie widzi.Proszę o jakąś wskazówkę, nadzieję. dzięku

Witam. Należałoby ustalić czy utrata wzroku ma charakter oczny - czy doszło do zamknięcia naczyń siatkówki materiałem zatorowym, czy może neurologiczny - korowy - wtedy doszłoby do zamknięcia naczyń mózgowych kory wzrokowej. najbardziej prawdopodobna w przypadku udaru jest ta druga przyczyna. Zwykle w wyniku udaru dochodzi do trwałego uszkodzenia neuronów w korze wzrokowej i nie jest możliwe odzyskanie wzroku. Zdarza się to natomiast w przypadku tzw. przemijających ataków niedokrwiennych - TIA - wtedy czasami pacjent traci wzrok na kilka godzin a następnie odzyskuje go, ale w przypadku Pani taty utrata wzroku ma już pewnie kilka tygodni, co pomniejsza szansę na odzyskanie wzroku. Polecam konsultację neurologiczną w tym przypadku.

Jest zupełnie nowy preparat ale nie kupi się go w Aptece .Opracowali go fnancuscy naukowcy . bajko1@wp.pl