Ogniska niejednorodne w wątrobie w wyniku USG jamy brzusznej

Witam! W badaniu USG jamy brzusznej wyszło, że układy kielichowo miedniczkowe obustronnie znacznie poszerzone. Złóg w nerkach nie uwidoczniono. Jak to leczyć? Wnioski badania są napisane po łacinie. Focus heterogenicus hepatis (focus steatosis? haemangioma?) Hydrocalicosis renis bilateralis. Co to znaczy? Pozdrawiam

Focus heterogenicus hepatis (focus steatosis? haemangioma?)

  • oznacza - Ogniska niejednorodne w wątrobie (ogniska stłuszczenia lub naczyniaki?)

Hydrocalicosis renis bilateralis

  • oznacza poszerzenie układu kielichowo-miedniczkowego na skutek zastoju moczu w obu nerkach.

Z uwagi na niejednoznaczne zmiany w wątrobie wskazana byłaby dalsza diagnostyka, czyli najlepiej wykonanie rezonansu magnetycznego wątroby. Co do zastoju moczu w nerkach oczywiście trzeba ten problem skonsultować z urologiem. Należy znaleźć przeszkodę w dolnych drogach moczowych, która uniemożliwia odpływ moczu z nerek. W takim przypadku wykonuje się badania dodatkowe głównie urografię, ale być może będzie konieczne wykonanie uro-TK, czyli tomografii komputerowej z szczególnym uwzględnieniem układu moczowego. Leczenie włącza się dopiero po stwierdzeniu przyczyny zastoju moczu (być może konieczne okaże się leczenie operacyjne).