Ogromne problemy z koncentracją u 26-latka

Witam. Mam ogromne problemy z koncentracją, występują u mnie zaniki pamięci i stany depresyjne. Bywa, że pojawiają się myśli samobójcze. Wszystkie problemy zaczęły się około sześciu miesięcy temu, wtedy też miewałem silne bóle głowy. Jeszcze wcześniej zacząłem tracić kilogramy (przez około 10 miesięcy schudłem prawie 20kg), może to wynikać z tego, że porzuciłem ćwiczenia, a wraz z nimi dietę, podczas której wmuszałem w siebie jedzenie. Nigdy nie lubiłem jeść dużo, a moje posiłki były bardzo ubogie w jakiekolwiek witaminy. Nie potrafie poradzić sobie z tym stanem, który cały czas się nasila, proszę o odpowiedź.

Dzień dobry,
Na podstawie opisanych objawów wnioskuję, że problem jest poważny i wymaga pomocy specjalisty. Doradzam wizytę konsultacyjną u psychiatry, który postawiłby diagnozę i również stwierdził, czy wszystkie opisane objawy mają podłoże psychiczne czy też część z nich somatyczne. Bardzo niepokojące są te bóle głowy, zaniki pamięci oraz tak duża utrata wagi w stosunkowo krótkim czasie. Niewykluczone, że może okazać się potrzebna dodatkowa konsultacja neurologiczna lub jakieś badania, ale o tym warto porozmawiać z psychiatrą. Stan psychiczny wpływa na stan fizyczny i na odwrót i zastanawiam się z czego wynikają poszczególne objawy. Ciekawi mnie to, co było powodem depresji i myśli samobójczych. Obniżony nastrój i niechęć do życia mogą być związane z jakimiś problemami zdrowotnymi np. neurologicznymi, ale z drugiej strony przykładowo bóle głowy mogą być wywołane stresem. Spadek wagi może być powiązany z problemami zdrowotnymi, ale też może być związany z anoreksją. Nie wiem, czy zdaje Pan sobie z tego sprawę, że mężczyźni też cierpią na anoreksję i nie zawsze są tego do końca świadomi oraz nie zawsze motywacją jest chęć odchudzania się. Anoreksja lub duży spadek masy ciała mogą też być wtórne do depresji. Jednym z kryteriów diagnostycznych depresji są zaburzenia łaknienia, czyli nadmierny apetyt lub jego brak. Problemy z koncentracją również stanowią jedno z kryteriów diagnostycznych depresji i gdy są nasilone mogą zaburzać procesy pamięciowe. Za mało niestety posiadam informacji i problem jest zbyt złożony abym mogła szerzej i bardziej precyzyjnie się wypowiedzieć. Nie powinien Pan zwlekać z wizytą u lekarza i mam, nadzieję że wszystko będzie dobrze i uda się Panu z tego wyjść.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/