Opis zdjęcia RTG i dyskretne zwężenie przestrzeni międzykręgowej

Mam pytanie odnośnie opisu zdjęcia Rtg: DYSKRETNE ZWĘŻENIE PRZESTRZENI MIĘDZYKRĘGOWEJ L5-S1. POCZĄTKOWE ZMIANY WYTWÓRCZE TRZONÓW KRĘGÓW LĘDŹWIOWYCH. Prawie 3 miesiące zażywania, leków, 2 tydzień zabiegów tens, pole magnetyczne, ultradzwieki, laser. Rozpoczete ćwieczenia McKenzie, nic nie pomaga-Ból ledzwiowy od kilku tyg promienujacy do nogi, drętwiejąca stopa. Co to oznacza, w jaki sposób to leczyc?

Witam,

Aby wykluczyć poważniejszą patologię uważam, iż powinna Pani poszerzyć diagnostykę czyli wykonać rezonans magnetyczny odcinka L-S. Oczywiście postawienie pełnej diagnozy wymaga badania klinicznego jednak wszystko wskazuję na niewydolnośc stabilizatorów odcinka L-S. Odpowiedni instruktarz pokazujący w jaki sposób wzmacniać wspomniane mięśnie stabilizujące oraz systematyka ćwiczeń powinny dać po pewnym casie znaczna poprawę.

Pozdrawiam,

dr n.med. Szymon Kujawiak
Specjalista w Ortopedii i Traumatologii
Narządu Ruchu