Opóżnienie miesiączki - jakie są przyczyny?

Witam, mam 32 lata i w tym miesiącu wyjątkowo mam problem z opóźnieniem miesiączki. Ostatnią miesiączkę dostałam 2 czerwca trwała do 8 czerwca, w ciąży nie jestem zrobiłam dwa testy (wyjątkowo czułe testy) w odstępie tygodnia. Dwa miesiące temu rzuciłam palenie a pomagają mi w tym plastry nikotynowe, dodatkowo mąż dwa miesiące temu zaczął stosować testosteronową kurację antykoncepcyjną i w ubiegłym miesiącu pozwoliliśmy sobie na stosunek bez przerywania. Wcześniej nigdy tego nie robiliśmy. Zastanawiam się czy na opóźnienie miesiączkowania ma wpływ zmiana flory bakteryjnej, która mogła nastąpić po kontakcie z spermą albo plastry nikotynowe a może wszystko razem? Cytologie miałam robioną co prawda w zeszłym roku w październiku, ale nie było większych zmian i nie było zalecone leczenie. Czy mam się już zacząć martwić i iść do lekarza czy może jeszcze poczekać? Ale jak długo można czekać, żeby nie było za póżno? Dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Jeśli dobrze liczę, to jest to Pani 50 dzień cyklu. Faktycznie doszło do wydłużenia cyklu, ale nie jest to jeszcze stan bardzo niepokojący. Niestety nie wspomina Pani, ile zwykle trwają Pani cykle i ile trwał najdłuższy, co mogłoby rzucić jakiś pogląd na sytuację. Niemniej jednak chciałabym zauważyć, że zarówno stres, zmiana klimatu, zmiana diety zarówno na bardziej restrykcyjną jak i wysokoenergetyczną, wzmożony wysiłek fizyczny, a także leki (również w formie plastrów) mogą wpłynąć na Pani cykl miesiączkowy. Powyższe sytuacje mają tendencję do wydłużania cyklu i niestety jest to trudne do obiektywnej oceny.

W obecnej sytuacji myślę, że może poczekać Pani jeszcze około tygodnia. Jeśli krwawienie się nie pojawi, to wskazana będzie wizyta u ginekologa, który ustali przyczyną zatrzymania miesiączki i ewentualnie wywoła ją farmakologicznie.

Przed wizytą wskazane byłoby wykonanie testu ciążowego raz jeszcze. Niestety domowe testy ciążowe dają wiarygodne wyniki dopiero po 14 dniach od daty ryzykownego zbliżenia i często za wcześnie wykonany test daje wyniki fałszywie ujemne.

Pozdrawiam