Osad na zębach u trzylatka

Witam U mojego trzylatka zauwazylam na jedynkach, dwojkach i trojkach (na dole) osad. Zeby myjemy dwa razy dziennie. Staram sie jak moge, zeby byly czyste. A jednak cos sie pojawilo. Nie bardzo wiem od czego :( Czy domowymi sposobami da sie jakos tego pozbyc? Czy trzylatek moze juz uzywac szczoteczki elektrycznej?

Lek. dent. Bogdan Jaremczuk

Do tworzenia się osadu nazębnego dochodzi na skutek odkładania się różnych barwników pochodzących z pożywienia na powierzchni naszych zębów. Najczęstszą przyczyną występowania osadu nazębnego jest picie mocnej czarnej herbaty, soków, które przyczyniają się do żółtego przebarwienia naszych zębów. Także potrawy bogate w barwne przyprawy, takie jak czerwona papryka czy kurkuma, powodują niekorzystną zmianę koloru naszego uśmiechu. Aby dokładnie określić czy to osad czy już zmineralizowana płytka nazębna w postaci tzw kamienia lepiej jednak udać się do stomatologa. Szczotka elektryczna jest dobrym rozwiązaniem aby zachęcić trzylatka do samodzielnego mycia - zwłaszcza że dostępne są kolorowe i grające szczotki - ważne jednak jest aby rodzice pomagali i poprawiali mycie ząbków po tym jak samodzielnie zrobi to mały człowiek
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

Utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej u 3latka jest nie lada wyzwaniem. Należy poświęcić sporo czasu, aby ząbki były odpowiednio wyszczotkowane. Sam osad u tak małego dziecka powstaje na skutek odkładania się resztek pokarmów i napojów spożywanych w ciągu całego dnia ( wspomina Pani o szczotkowaniu zębów tylko rano i wieczorem ).
Owszem, szczoteczka elektryczna jest dla dziecka gadżetem, jednak jej używanie nie wyklucza Pani czynnego udziału podczas zabiegów higienizacyjnych.
W zależności od osadu ( ilość oraz stopień mineralizacji ) często, nawet u 3latka, można go usunąć jedynie w gabinecie.
Powinna udać się Pani z dzieckiem do stomatologa, który stwierdzi z czym macie do czynienia i wdroży odpowiednie postępowanie.