Ostra białaczka szpikowa typ m2 – rokowania

Kobieta - lat 44. Pięć lat temu trafiłam do szpitala z hemoglobiną 5,30. Od tamtej pory ciągle mam nawroty obniżonego poziomu HGB. Ostatnio niestety dochodzi do innych problemów. Bywają takie dni (jest ich coraz więcej), że odczuwam okropną słabość mięśni nóg. Bardzo często boli mnie głowa, mam zawroty i ucieka mi obraz. Zdarza się, że nawet będąc w pracy muszę po prostu się zdrzemnąć. Nieraz nie mogę senności opanować nawet w czasie rozmowy. W nocy budzę się ze ścierpniętymi palcami u rąk. Kiedyś miałam podawany lek obniżający poziom prolaktyny, ale kiedy na własną prośbę zrobiłam wynik okazało się, że jest zbyt niski (84,79). Nie wróciłam do lekarza. Czuję się bardzo zmęczona. Często mam kołatanie serca. Ostatnio zrobiłam wyniki i znów HGB było obniżone 10,60. Wyniki robiłam w 16. dniu cyklu. RBC - 4,32; HCT-33,4; MCV-77,3,MCHC-31,7; RDW-SD-42,5; RDW-CV-15,5; MPV-12,7; P-LCR-45,5; CHOLEST-202; HDL-D-88; LDL CHOL-96. Czy może to świadczyć o jakiejś przewlekłej, bądź poważnej chorobie? Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

niestety dysponuję zbyt małą ilością danych, aby choćby zasugerować, co może się dziać w Pani organizmie.

Nie napisała Pani, czy była diagnozowana z powodu niskiego poziomu hemoglobiny pięć lat temu i czy znaleziono przyczynę takiego stanu. Niemniej istotnie cierpi Pani nadal na anemię, stąd mogą się brać Pani dolegliwości i problemy. Istotne jest przede wszystkim znalezienie przyczyny tego stanu.

Do pełnej oceny konieczne jest wykonanie morfologii krwi wraz z rozmazem ręcznym, oznaczenie poziomu żelaza, ferrytyny oraz TIBC, a także oznaczenie OB oraz CRP. U kobiet często przyczyną anemii są nadmierne krwawienia miesiączkowe, dlatego warto, aby odwiedziła Pani ginekologa.

Anemia, szczególnie nasilona jest poważnym stanem i musi być uważnie diagnozowana.

Pozdrawiam serdecznie