Oszołomienie, lęk a wyniki badań hormonalnych

Witam Od jakiegoś czasu miałam problemy z napadowym nadciśnieniem i tachykardią z objawami oszołomienia, lęku, chwilowego rozmazania wzroku, osłabienie, uczucie omdlewania, zrobiłam wszystkie badania które wykluczyły inne choroby, ostatnio odebrałam wynik badania prolaktyny 2756ug/ml(norma do 400) i kortyzol ponad 22 (norma do 18). Czy ten wynik oznacza że mam gruczolaka? Jakie badania jeszcze powinnam wykonać? Czy tsh 1,900 i hashimoto, plus pcos mogły to spowodować?Lub odstawienie Yasminelle?

Dzień dobry,

Wymaga Pani poszerzonej diagnostyki. Warto wykonać test z Metoclopramidem, który wyjasni, czy jest to hiperprolaktynemia czynnościowa, czy wynika ona z obecności gruczolaka przysadki. Jeśli odpowiedź w teście będzie słaba, będzie to oznaczało konieczność wykonania badań obrazowych - MRI przysadki. Kortyzol jest nieznacznie podwyższony, co nie musi oznaczać obecności gruczolaka, ale może być wynikiem np. stresu przy pobraniu krwi. Warto jednak wykonać test hamowania 1 mg Dexamethazonu. Proszę zgłosić się do endokrynologa, który po zbadaniu Pani i zebraniu wywiadu zaleci odpowiednie badania mające na celu ustalenie przyczyny zaburzeń hormonalnych.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz