Owulacja a problemy z cerą

Witam, nigdy nie miałam problemów z cerą, lecz od pewnego czasu w okresie owulacji wysypuje mnie na twarzy, plecach i dekolcie. Przetłuszczają mi się mocno włosy oraz wypadają, często miewam mdłości oraz zawroty głowy (ciąża wykluczona). Mój lekarz zalecił oznaczenie hormonów. Okazało się, że mam podwyższony estradiol - badanie wykonane w 17 dniu cyklu (cykle regularne - 28 dni). Wynik 319 pg/ml. Co to może oznaczać i czy moje dolegliwości mogą mieć z tym związek?

Witam serdecznie!

Estradiol należy do żeńskich hormonów płciowych. Jest odpowiedzialny za regulację cyklu płciowego kobiety, wpływa na błonę śluzową macicy oraz na zachowania seksualne.
Oprócz działania na narządy płciowe hormon ten wpływa na inne układy na przykład na układ nerwowy (zwiększa libido), na wątrobę (stymuluje powstawanie białek), obniża ciśnienie krwi, poprawia ukrwienie mięśnia sercowego.
Hormon ten wpływa również na skórę - jednak ma raczej działanie przeciwne, powoduje spadek wytwarzania łoju i poprawia jej napięcie.
Generalnie hormon ten w drugiej fazie cyklu powinien spadać, czasami tak się nie dzieje, gdy na przykład dochodzi do niepęknięcia pęcherzyka. Wskazane jest wykonanie badania przezpochwowego USG.
Podsumowując - hormon ten raczej nie odpowiada za Pani dolegliwości. Konieczne jest dalsze poszukiwanie przyczyny objawów.

Pozdrawiam