Zapytaj lekarza

7 4 0 , 6 1 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Spiączka farmakologiczna i leki nasenne

Pacjent znajdował się w śpiączce farmakologicznej 2 tyg. Teraz od 10 dni ma nie podawane leki nasenne. Ile takie leki mogą utrzymywać się w organizmie? Czy są środki usprawniające krążenie w mózgu lub jego pracę? Jaki jest miesięczny kosz taki terapii. Doszło do NZK, a potem 20 min. reanimacja i powstały zmiany niedotlenieniowe.
MĘŻCZYZNA, 63 LAT ponad rok temu

Przyczyny udaru mózgu

Udar mózgu stanowi 80 proc. wszystkich udarów i jest jednym z powikłań zatorowych chorób serca. Będąc główną przyczyną niesprawności osób po 40 roku życia, stanowi trzecią w kolejności przyczynę zgonów. O przyczynach powstawania udaru mózgu, opowiada prof. Janina Stępińska, kardiolog.

Witam! W przypadku NZK czas braku samoistnego krążenia ma decydujące znaczenie dla późniejszego rokowania. Mózg jest narządem najbardziej wrażliwym na niedotlenienie, dlatego obecnie uważa się, że po 7-8 minutach braku samoistnego krążenia (np. w przypadku NZK) dochodzi do nieodwracalnych zmian niedokrwiennych w mózgu. Przy czym obszarem najbardziej wrażliwym na niedotlenienie jest kora mózgowa odpowiadająca za wyższe czynności umysłowe (np. funkcje poznawcze, emocje, pamięć). Śpiączka farmakologiczna ma za zadanie zmniejszenie zużycia tlenu przez tkanki i pomaga przetrwać najbardziej trudny okres dla organizmu. Stosowane w tym celu leki mają krótki czas działania i dość szybko są usuwane z organizmu, w związku z tym wydaje się, że obecnie można wykluczyć ich wpływ w opisanym przypadku. Jeśli chodzi o krążenie mózgowe to istnieją preparaty rozszerzające naczynia mózgowe, jednakże w tej sytuacji problem polega na już dokonanych zmianach w tkance mózgowej. Stosowanie preparatów poprawiających krążenie mózgowe jak również nootropowych (poprawiających funkcje poznawcze) może być zalecane długofalowo. W obecnej sytuacji konieczna jest konsultacja naurologiczna w celu dokładnej oceny zmian niedokrwiennych. Proponuję porozmawiać z lekarzem prowadzącym o wszystkich nurtujących Pana kwestiach. Lekarz prowadzący posiadając całość obrazu klinicznego będzie mógł udzielić dokładnej informacji o stanie chorego i jego rokowaniu. W tej chwili nie można powiedzieć nic więcej. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy