Parestezje w stopach

Od 5 miesięcy odczuwam parestezje, początkowo w prawej stopie, później także w lewej. Byłam trzykrotnie badana neurologicznie i nie było żadnych odchyleń od normy, zdrowa neurologicznie. Miałam robioną morfologie z rozmazem, hormon TSH oraz biochemie, wszystko wszystko normie. Od 8 tygodni zażywać lek Mirtagen jednak nie czuje znaczącej poprawy. W nocy i chwile po wstaniu parestezje te są słabo wyczuwalne lub w ogóle ich nie ma, później znów się zaczyna. Na co mogą wskazywać moje objawy?

Piotr Jurczyk

Parestezje są objawem subiektywnym, niemożliwym do uchwycenia badaniami dodatkowymi. Co da się jednak zbadać, i można by u pani wykluczyć, to uszkodzenie nerwów obwodowych w czasie badania elektroneurograficznego. Jednak fakt, że jest Pani młodą osobą, bez wspolistniejacych schorzeń, a przedmiotowe badanie neurologiczne ma wynik prawidłowy, odsuwa myśl o chorobie organicznej na dalszy tor. Czasami takie objawy świadczą o somatyzacji i bywają sygnałem np. nerwicy. Zachęcam do zapytania prowadzącego Panią lekarza neurologa, czy widzi celowość badania elektroneurografii lub oceny psychologicznej, bo to właśnie on ma pełny Pani obraz. Pozdrawiam.