Czy wiadomo skąd takie dolegliwości?

Witam, od 3 miesięcy mam zdretwiale stopy oraz przeczulice od pasa w dół. Najpierw był zdretwialy lewy mały palec później po tygodniu całą lewa stopa a zaraz później obie, i utrzymuje się bez zmian. Miałam zrobiony rezonans magnetyczny odcinka piersiowego i szyjnego ( w którym nie wyszlo nic poza tym co podobno każdemu wychodzi ) oraz EMG wyszło bez zarzutów. Co dalej robić, na jakie badania się kierować ? W najbliższym czasie jeszcze udaje się na rezonans mózgu. Czy wiadomo skąd takie dolegliwości ? 2 lata temu miałam zdretwiale dłonie, ale zdrętwienie samo przeszlo po około 2 miesiącach.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo nam przykro, że występują u Pani wspomniane objawy neurologiczne, które na pewno powodują pewien dyskomfort oraz utrudnione funkcjonowanie.

Prawidłowo, że wykonała już Pani pewne badania, które wstępnie wykluczyły poważniejsze schorzenia, jako przyczynę takich dolegliwości. Dodatkowo należałoby uzupełnić diagnostykę o wspomniane badanie rezonansu głowy, a także określenie poziomu kreatyniny, potasu, wapnia oraz magnezu w surowicy krwi.

Biorąc pod uwagę opisane objawy, można by przypuszczać, że wystąpiły u Pani pewne parestezje. Są to wszelkie drętwienia, mrowienia, uczucia przechodzenia prądu po ciele lub w konkretnych kończynach. Takie nieprawidłowe odczuwanie bodźców może pojawiać się w wyniku uszkodzenia nerwów obwodowych.

Zalecamy Pani konsultację z lekarzem neurologiem, który po analizie dotychczasowych badań oraz dokładnym badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszym postępowaniu i ewentualnym leczeniu, aby poprawić Pani komfort życia.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została przedstawiona również w poniższych linkach:

https://portal.abczdrowie.pl/parestezje

https://portal.abczdrowie.pl/dretwienie-nog-powstawanie-przyczyny-postepowanie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.