Co powinienem zrobić w związku z tym drętwieniem?

Witam! Mieszkam w UK gdzie jest fatalna opieka zdrowotna i po 3 wizytach u lekarza czuję się bezsilny. 10 dni temu zacząłem czuć drętwienie w stopie od palucha do końca śródstopia od wewnętrznej strony stopy. Czułem drętwienie i mrowienie. Jak nacisnę w okolicę więzadła skokowo-łódkowego to czuję jakby przechodził przeze mnie prąd. Po kilku dniach tam gdzie było drętwienie to aktualnie brak czucia bez przerwy od tygodnia. Dodatkowo przychodzi opuchlizna jak dużo chodzę, a jak odpoczywam to się zmniejsza. Pierwszy lekarz zalecił badania glukozy, hba1c, kwas foliowy (wyszedł 3.40 przy normie 4), witamine b12. W szpitalu lekarz czytał z internetu co może mi dolegać i zaproponował, że może to być dysfunkcja nerwu piszczelowego lub zespół cieśni stępu bez jakichkolwiek badań i tylko powiedział, żebym znalazł fizjoterapeute. Dzisiaj lekarz powiedział, że to pewnie jest 'uwięziony' nerw i dał skierowanie do ortopedy do, którego można czekać rok. Znajomy fizjoterapeuta w Polsce zaproponował zrobić badania takie jak d-dimery, aptt i pt inr, twierdząc, że te symptomy mogą być zakrzepem lub ogólnie problem z krążeniem. Tutaj jednak lekarz powiedział, że nie przepisze tych badań i, że jest to niemożliwe, aby mieć zakrzep/zator w stopie. Czy może ktoś mi pomóc i nakierować co zrobić? Z góry dziękuję za poświęcony czas.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pana niepokój związany ze stanem zdrowia. Aktualna sytuacja zdrowotna na pewno obniża komfort życia i utrudnia wykonywanie codziennych czynności.

Najważniejszym postępowaniem byłoby ustalenie dokładnej przyczyny takich dolegliwości. Pogłębienie diagnostyki może się okazać niezbędne, żeby móc wykluczyć poważniejsze schorzenia.

Uczucie drętwienia w obrębie kończyny dolnej może być wynikiem stanów zwyrodnieniowych kręgosłupa lędźwiowego. Należałoby w takim wypadku wykonać rezonans magnetyczny danego odcinka kręgosłupa. Tylko takie badanie mogłoby wyeliminować problemy z kręgosłupem.

Uczucie mrowienia oraz drętwienia w okolicach stopy mogłoby odpowiadać parestezjom, czyli niewłaściwemu odczuwaniu bodźców w wyniku uszkodzenia nerwów obwodowych. Takie zaburzenie czucia może mieć wiele przyczyn, a określenie czynnika powodujące ten stan jest niezbędne, aby podjąć właściwe leczenie.

Należałoby wykonać dodatkową diagnostykę poprzez oznaczenie elektrolitów, prób nerkowych oraz witaminy B12 w surowicy krwi. Można dodatkowo oznaczyć czynniki krzepnięcia oraz d – dimery, aby wykluczyć chorobę zakrzepową.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić Pana stan zdrowia, dlatego zalecamy (w miarę możliwości) konsultację z lekarzem neurologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym będzie mógł zdecydować o dalszej diagnostyce oraz leczeniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/parestezje

https://portal.abczdrowie.pl/dretwienie-nog-powstawanie-przyczyny-postepowanie

https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawow-kregoslupa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.