Pasmowate zagęszczenie miąższu u podstawy płuca lewego

Wynik mojego badania RTG: pasmowatezagęszczenie miąższu u podstawy płuca lewego. Niec o zredukowany rysunek naczyniowy na obwodzie obu płuc. Poza tym płuca bez zagęszczeń miąższowych. Wnęki naczyniowe nieposzerzone. Przepona wolna. Otrzymałem skierowanie na to badanie ponieważ odczuwam róznego rodzaju bóle w klatce piersiowej. Czy mam powody do zmartwienia? Mój lekarz rodz. powiedział, że wszystko jest ok, a mnie to trochę niepoki. Czy słusznie?... Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Pasmowate zagęszczenia mogą być pozostałością po przebytym w przeszłości zapaleniu płuc, stan ten nie jest jednak obecnie powodem do niepokoju. Zalecane jest zachowanie zdjęcia dla porównania, w razie wykonywania RTG w przyszłości. W razie utrzymywania się dolegliwości bólowych wskazany jest jednak kontakt z pulmonologiem. Wskazane jest też wykonanie EKG.