Pęcherzyk ciążowy bez echa zarodka

Witam! W poniedziałek 01.07.2013 miałam robione USG. Wg USG ciąża 5 tydzień i 2 dni. Ostatni okres miałam 25 maja 2013. Na USG widoczny był pęcherzyk ciążowy 14 mm, bez echa zarodka. Widoczny zarys pęcherzyka żółtkowego. Na następne badanie mam przyjść dopiero w połowie lipca, strasznie się denerwuję. Beta z wczoraj ilościowa 14963 miu/ml. Czy faktycznie jest taka możliwość, że na tym etapie ciąży zarodek może nie być widoczny? Dodam jeszcze, że mam jedno 6-letnie dziecko, ale ostatnią ciążę poroniłam w 10 tyg., dlatego bardzo się teraz denerwuję.

Witam Panią serdecznie.! Zarodek staje się wystarczająco duży by być widoczny w badaniu USG dopiero około 6 tyg. ciąży. Ma wtedy około 5 mm długości. Około 6-7 tygodnia można stwierdzić obecność akcji serca . Jest to jeden z etapów, na którym w tym badaniu można potwierdzić, że ciąża rozwija się prawidłowo. Duża grupa ekspertów nie zaleca jednak stosowania badania USG w celu potwierdzenia rozpoznania ciąży własnie ze względu na fakt nie uwidocznienia zarodka pomimo obecności pęcherzyka. Na tym etapie nie pozostaje mi nic więcej jak uspokoić Panią i powiedzieć, iż należy czekać na kolejne badanie. Chciałabym także dodać, że badanie w prawidłowo przebiegającej ciąży wykonywane między 12 a 14 tygodniem pozwala z największą dokładnością ustalić przewidywany termin porodu. Lekarz mierzy wówczas szerokość i obwód główki płodu, obwód brzuszka i długość kości udowej. Ustalenie terminu porodu jest szczególnie istotne u tych kobiet, które rzadko miesiączkują lub mają cykle dłuższe niż 28 dni.