Witam serdecznie. Pękające kąciki ust mogą być spowodowane odruchowym oblizywaniem warg, nadmiernym otwarciem ust podczas posiłku lub brakiem podstawowych witamin. Najczęściej wystarczająca jest prawidłowa pielęgnacja ust tj. codzienne używanie natłuszczających pomadek lub balsamów do ust. Szczególnie korzystne działanie mają preparaty z dodatkiem wit. A, miodu pszczelego lub aloesu, jak również preparaty przyspieszające gojenie ran. Proszę również pamiętać o zaprzestaniu oblizywania warg w czasie przebywania zimą na wietrze i mrozie. W sytuacji przewlekłego pękania kącików ust i infekcji drożdżakowej warto zastosować preparaty przeciwgrzybiczne.
Witaj,
Pękanie w kącikach ust, może mieć kilka przyczyn:
- niedobór witamin z gr B
- niedobór żelaza (początki anemii)
- nadkażenie grzybiczne.
Kąciki ust smaruj maścią Tribiotic (do nabycia w aptece bez recepty) oraz przez kilka dni przyjuj kompleks witamin i składników mineralnych o dość bogatym składzie np. Falvit Mama lub Bodymax plus.
Oczwiście zdrowa dieta jest jak najbardziej wskazana, aby zapobiec na przyszłość niedoborom i objawom im towarzyszącym.
Pozdrawiam,
Aneta Kościołek
U młodych osób często przyczyną jest noszenie aparatu ortodontycznego + nadkażenie drożdżakowe. Problem może nawracać, trzeba więc uzbroić się w cierpliwość. Zalecam wisyte u specjalisty, który dobierze właściwy lek i suplementację.
Proszę zastosować maść tribiotic lub dernilan, obie są dostępne bez recepty.
Na pękające kąciki ust można zastosować Krem firmy Bioderma ( Peri-oral ). Ale najważniejsze to znaleźć przyczynę.
Pękające kąciki ust noszą potoczną nazwę zajadów. Są one spowodowane wystąpieniem stanu zapalnego, który może mieć różne przyczyny. Często jest to wynik niedoboru różnego typu witamin i mikroelementów. Leczenie zajadów dzieli się na objawowe i przyczynowe. Ważne jest też zapobieganie ich powstaniu.
Wśród przyczyn powstawania zajadów wymienia się przede wszystkim niedobory witamin z grupy B, cynku oraz żelaza. Alkohol i kawa sprzyjają niedoborom tych witamin w organizmie. Dodatkowo przyczyną powstawania pękających kącików ust jest nadkażenie bakteryjne lub grzybicze, szczególnie drożdżakami. Dochodzi do nich często np. u śliniących się dzieci, u osób noszących parat ortodontyczny, u osób starszych i z cukrzycą. Poza tym zajadom sprzyja wysuszenie się ust, do czego może dochodzić szczególnie w zimie przy braku natłuszczenia ust. Nieleczone zajady mogą pozostawiać po sobie trwałe blizny lub prowadzić do zapalenia jamy ustnej.
W leczeniu zajadów stosuje się maści z witaminą B, A E oraz maści pantenolowej. Można też nakładać na pęknięte kąciki maść z kasztanowca lub drożdże oraz maść tranową. Czasami konieczne jest stosowanie leków przeciwgrzybiczych oraz przeciwzapalnych.
Ważną rolę odgrywa profilaktyka. Należy dbać o zbilansowaną dietę bogatą w witaminy, dbać o natłuszczanie ust, szczególnie w zimie oraz zadbać o higienę jamy ustnej poprzez częste mycie zębów i wymianę szczoteczki. Nie należy oblizywać ust. W dodatku ważne jest unikanie stresu i spokojny tryb życia.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Zajady a podejrzenie alergii – odpowiada Mgr Agnieszka Depińska
- Bolesne zajady i alergia – odpowiada Lek. Nina Uszkiewicz
- Od czego powstają zajady ust? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Krostki wokół kącików ust – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Co podać 5-latkowi na zajady ust? – odpowiada Lek. Magdalena Pikul
- Pękające usta u 18-latki – odpowiada Mgr Aleksandra Duczmal
- Zaczerwienienie wokół ust u 10-letniego dziecka – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Zaczerwienienia, pękająca skóra wokół ust – odpowiada Dr n. med. Krzysztof Jach
- Pęknięcie wewnętrznego kącika ust – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Ciemne kąciki ust po obudzeniu – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
artykuły
Pękające kąciki ust - przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie
Pękające kąciki ust, inaczej zajady, to powszechna
Masz zajady? To może być coś poważniejszego
Na zajady, czyli problem pękających kącików ust, c
Pojawia się na ustach. Od razu zrób badania
Pękające kąciki ust - zajady - nie są zazwyczaj pr