Herbata z liści malin a poród

Dzień dobry. Zwróciłam ostatnio uwagę na to, że niektórzy uważają, że przed porodem warto pić herbatę z liści malin i brać olej z wiesiołka. Chciałabym się dowiedzieć, czy herbata z liści malin rzeczywiście usprawnia poród, czy go przyspiesza, czyni łatwiejszym? Czy picie herbaty z liści malin przed porodem jest bezpieczne dla dziecka? I ile tygodni przed planowanym porodem i w jakich ilościach należy zacząć pić herbatę z liści malin? Nie ukrywam, że ten temat mnie zainteresował i chciałabym się dowiedzieć więcej od specjalisty. Jak herbata z liści malin wpływa na przebieg ciąży? Czy są jakieś przeciwwskazania do picia herbaty z liści malin w ciąży? Może kiedyś były przeprowadzane jakieś badania i wpływ herbaty z liści malin na poród jest udowodniony naukowo? Bardzo proszę o informacje i z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie,

Przeszukałam wyniki badań w tej dziedzinie i nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi na Pani pytanie. Większość badań przeprowadzonych na temat wpływu herbaty z suszu malinowego (nie mylić z herbatą aromatyzowaną) ma ponad 50 lat albo więcej.
Udało mi się znaleźć badanie z 2001 w Australii.
Przeprowadzono je na grupie 192 kobiet z niskim ryzykiem zagrożenia dla płodu. Panie otrzymywały wyciąg z liści maliny w postaci tabletek (2 x 1,2 g ) od 32 tygodnia ciąży oraz krótko przed rozpoczęciem porodu.
Nie wpłynęło to w żadnym stopniu na przyspieszenie porodu. W badaniach wykazano jednak mniejsze ryzyko porodu kleszczowego oraz skrócenie drugiej fazy porodu (około 9 minut).
Mimo wszystko są pewne zalecenia dotyczące spożywania tej herbaty przez kobiety w ciąży.
Nie wolno jej pić, gdy:
1. Ciąża jest ciążą wysokiego ryzyka, 2. planowane jest cesarskie cięcie, 3. występuje nadciśnienie tętnicze, 4. ciąża jest mnoga, 5. wcześniejszy poród przebiegał bez problemu.

Każdą wprowadzaną suplementację należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

Pozdrawiam serdecznie,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann