Pieczenie skóry po użyciu plastrów rozgrzewających

Po użyciu hydrożelowych plastrów rozgrzewający jednej z marek czuje pieczenie i gorąco w tych miejscach gdzie były plastry. Muszę dodać, że miała je zaledwie dwie godz., bo poczułam zbyt duże pieczenie. Po zdjęciu ich miałam zaczerwieniona skórę i uczucie pieczenia. Rano jak się obudziłam zaczerwienienie przeszło, pieczenie zmniejszyło się, ale nadal jest uczucie ciepła i pieczenia. Chciałabym wiedzieć czy coś nie tak? Czy tak to działa? I kiedy już przestanie grzać i piec? Dodam jeszcze, że mam 27 lat, a plastry użyłam na nerwobóle.
27 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Plastry, których Pani użyła zawierają dwie substancje czynne - salicylan glikolu i kapsaicynę (związek zawarty  m.in. w papryce chili, odpowiedzialny za jej ostry smak). Działają one na naczynia krwionośne skóry, prowadząc do jej przekrwienia (tym samym zaczerwienienia) oraz na zakończenia nerwowe, wywołując uczucie pieczenia -  stąd Pani odczucia.

U niektórych osób występuje nadwrażliwość na składniki plastrów, a ich zastosowanie prowadzi do podrażnienia skóry bądź  reakcji alergicznej. Oczywiście ciężko jest obiektywnie ocenić, czy reakcja skóry w Pani przypadku była silniejsza niż być powinna. Jednak jeśli rzeczywiście uczucie pieczenia było bardzo uciążliwe, dobrze Pani zrobiła usuwając plastry, zwłaszcza jeśli ma Pani wrażliwą, skłonną do podrażnień skórę.

Zwykle plastry rozgrzewające działają ok. 6 - 8 godzin. Po tym czasie też powinno przeminąć uczucie ciepła i pieczenia. Czasem może się ono jednak utrzymywać nieco dłużej.

Pozdrawiam.