Pigułki a cellulit

Witam!  Moje pytanie dotyczy pigułek i cellulitu. Mam 25 lat, wzrost 169 cm, ważę 58 kg. Moim problem jest cellulit. Przyjmowałam pigułki 3 lata temu i miałam cellulit. Gdy przestałam je brać, cellulit również przestał się pojawiać i z czasem nie było go w ogóle. Teraz od roku przyjmie C... i już widzę, że znów się pojawia. Odżywiam się prawidłowo. Ćwiczę 3-4 razy w tygodniu po 2 godz. Stosuję kremy, dlatego jestem pewna, że to przez estrogeny Czytałam, że na naszym rynku dostępne są pigułki bez estrogenów C... (jednoskładnikowe). Wiem też, że są przeznaczone dla kobiet po porodzie, gdy karmią dziecko. Czy ja mogłabym je brać? Czy to prawda, że mają mniejszą skuteczność i z każdą godziną działanie ich się osłabia? Czy może Pani polecić mi coś zamiast pigułek – równie skutecznego? Zastanawiałam się nad spiralą, ale podobno to dla kobiet, które już rodziły. Z góry dziękuję, M

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W medycynie tak naprawdę nie jest opisywane coś, co kobiety potocznie nazywają cellulitisem... W medycynie terminem "cellulitis" określa się rozległe ropne zapalenie skóry i tkanki podskórnej spowodowane zakażeniem bakteryjnym (to jest dość poważne schorzenie)... Mam wrażenie, że ten cały "cellulit", którym tak bardzo przejmują się kobiety, to jest wymysł firm kosmetycznych, które robią świetny interes na sprzedawaniu kobietom specyfików na coś, co jest normalne i występuje nawet u nastolatek... Grupa docelowa osób, którym robi się "wodę z mózgu" jest zaiste olbrzymia, skoro nawet Pani jako młoda kobieta przejmuje się czymś takim. Myśli Pani, że modelki z reklam specyfików przeciwko "cellulitowi" mają zupełnie gładką skórę? Dobry program do obróbki zdjęć działa cuda...

Antykoncepcja hormonalna może powodować nadmierne zatrzymywanie wody w organizmie, co może być przyczyną zauważonych przez Panią zmian w konsystencji tkanki podskórnej. Na rynku dostępne są preparaty pigułek dwuskładnikowych, zawierające substancję, która zapobiega zatrzymywaniu wody (dodatek diuretyku). Proszę spytać swojego ginekologa o taki preparat.

Pigułki jednoskładnikowe mogą być stosowane przez kobiety karmiące piersią, ale to nie oznacza, że kobiety, które nie rodziły nie mogą ich stosować. Tabletki tego rodzaju mają troszkę mniejszą skuteczność niż dwuskładnikowe (skuteczność około 97%, a nie 99% jak w przypadku pigułek dwuskładnikowych). Myślę, że ich stosowanie raczej nie przyniesie Pani pożądanych korzyści związanych z poprawą stanu tkanki podskórnej.

Pozdrawiam!