Plamienia podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych

Witam! Mam problem. Sytuacja wygląda następująco: Przyjmuję tabletki antykoncepcyjne Yasmin, 7 z kolei opakowanie. Od 25 czerwca nie współżyłam, przerwa wypadła w lipcu, krwawienia dostałam jak zwykle 4 dnia przerwy. Rozpoczęłam kolejne opakowanie. Przy 9 tabletce miałam problem z jej połknięciem, miałam sucho w ustach i nijak nie mogłam połknąć tabletki. Zanim pobiegłam po wodę część tabletki rozpuściła się w ustach, a piłam niestety z butelki, miałam wrażenie jakoby tabletka nie dotarła do przewodu pokarmowego. Później uspokoiłam się i stwierdziłam, że było to złudzenie. Postanowiłam nie przyjmować "tabletki ratunkowej" następnego dnia wyjeżdżałam do Włoch. Jestem tu nadal, zostały mi 3 tabletki do końca opakowania i dostałam plamienia lekko brązowego, przy 2 tabletkach do końca przerodziło się to w krwawienie. Przy 12, 13 i 15 tabletce uprawiałam petting. Uważaliśmy razem z narzeczonym i ten jest przekonany, że nie doszło do kontaktu moich miejsc intymnych z nasieniem. Bardzo niepokoi mnie to krwawienie. Nie wiem z czym go powiązać, czy z tym, że ta tabletka (9) w istocie nie trafiła do przewodu pokarmowego, czy z wyjazdem i zmianą klimatu. Bardzo boję się, że mogło dojść do odblokowania owulacji! I że nasienie, chociaż niewielka ilość otarła się o miejsce intymne. Proszę napisać, o wszelakich ewentualnościach! Czy to krwawienie to oznaka ciąży?

Witam serdecznie! W opisywanej sytuacji ryzyko ciąży jest znikome. Wszystkie ewentualne możliwości zapłodnienia opisała Pana w swoim zapytaniu. Na wstępie należy jednak wspomnieć, że są one bardzo mało prawdopodobne. Po pierwsze, nawet jeżeli doszło do częściowego rozpuszczenia tabletki w jamie ustnej, to z czasem i tak doszło do jej opłukania śliną i przeniesienia leku w dół przewodu pokarmowego. Po drugie, ryzyko zapłodnienia istnieje wyłącznie w sytuacji bezpośredniego kontaktu nasienia z drogami rodnymi. Jeżeli uprawiali Państwo wyłącznie petting to mogło dojść jedynie do przeniesienia preeajkulatu na zewnętrzne narządy płciowe, co sprawia, że ryzyko ciąży było niewielkie. Po trzecie, producenci tabletek podają, iż pominięcie tabletki w drugim tygodniu blistra nie obniża istotnie skuteczności preparatu. Reasumując, wydaje się, że nie ma Pani podstaw do obaw o ewentualną ciążę. Opisywane plamienie może mieć wiele przyczyn. Właściwą może ustalić jedynie ginekolog po przeprowadzeniu pełnego badania. Nierzadko zdarza się, że krwawienie rozpoczyna się w ostatnich dniach blistra i kończy na początku przerwy. Kontrolnie może Pani oczywiście wykonać test ciążowy, jednak nie wcześniej niż 14 dni od ostatniego zbliżenia. Pozdrawiam