Plamienia śródcykliczne podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych

Witam, mam pytanie. Od 2 lat biorę Yasmin. Ostatnio zdarzyło mi się mieć 2 razy w miesiącu miesiączkę, a na dzień dzisiejszy dostałam plamienie (no wygląda tak, że nie mam dużo krwi na podpasce, ale jak włożę palca to jest on z krwi). Dodam jeszcze, że ostatnio przy stosunku boli mnie pochwa, przy wkładaniu później jest lepiej i czuję jakby coś cisnęło na cewkę moczową. Bardzo się boję. Ostatnio miałam bardzo dużo stresu i teraz jestem chora i biorę antybiotyk. Proszę o odpowiedź. Dziękuję.

Lek. Magdalena Pikul

Witam! W przypadku długotrwałego stosowania tabletek antykoncepcyjnych najczęstszym powodem występowania plamień śródcyklicznych jest zadziałanie jakiegoś czynnika, który zmniejsza stężenie hormonu. Zwykle jest to albo pominięcie tabletki, albo na przykład zastosowanie antybiotyku. Bardzo możliwe, że to obecne plamienie jest właśnie tego efektem. Należy pamiętać o tym, że niektóre antybiotyki osłabiają działanie tabletek antykoncepcyjnych (trzeba wtedy stosować dodatkowe zabezpieczenie) i mogą prowadzić do takich nieregularnych krwawień. Natomiast jeśli chodzi o dolegliwości odczuwane w trakcie stosunku to myślę, że wymagają one konsultacji ginekologicznej, gdyż bez dokładnego badania niewiele da się powiedzieć na temat ich przyczyny. Pozdrawiam!