Plamienie, duży brzuch i złe samopoczucie

Dzień dobry, mam 30 lat. Mam problem i w związku z tym pytanie. Od ponad roku stosuję antykoncepcję artizie, tolerowałam ją bardzo dobrze, ale zrobiłam sobie miesięczną przerwę. Dostałam normalnie okres, wszystko było w porządku i w następnym miesiącu wróciłam do tabletek w dniu pierwszej miesiączki, tylko że okres trwał 15 dni i do dziś plamię. Byłam u lekarze, zrobił mi badania, nie ma ciąży, mięśniaków, wszystko jest w porządku, tylko miałam jeść po dwie tabletki antykoncepcyjne, żeby wyrównać poziom hormonu. Krwawienie minęło, ale tabletki się skończyły i znów mam plamienie, ogromny brzuch, ogólnie źle się czuję, co robić? Czy czekać do niedzieli, żeby rozpocząć nowe opakowanie? Czy zrezygnować w ogóle z tabletek? Ostatnią tabletkę przyjęłam 25 grudnia, czyli teraz jest 7-dniowa przerwa. Dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie!
Niestety niemożliwe jest ustalenie właściwej przyczyny dolegliwości bez osobistego zbadania pacjentki. Konieczne jest dokładne zebranie wywiadu chorobowego, w tym na temat nasilenia i barwy krwawienia. Na podstawie uzyskanych informacji oraz obserwacji dokonanych w badaniu ginekologicznym można wysunąć ewentualne podejrzenia i zlecić dokładniejsze badania. Utrzymujące się plamienia najczęściej spowodowane są przyjmowanymi tabletkami antykoncepcyjnymi. Są to jedno z najczęściej obserwowanych działań niepożądanych tej grupy leków. W obecnej sytuacji warto poobserwować się do końca przerwy, a w razie braku poprawy należałoby się zgłosić do ginekologa, który wykona kontrolne badanie USG i zdecyduje o ewentualnym odstawieniu preparatu. Być może wskazana będzie diagnostyka hormonalna.
Pozdrawiam