Po jakim czasie organizm wróci do normy po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej?

Przez 1,5 roku stosowałam antykoncepcję. Początkowo tabletki, a następnie plastry. W sierpniu zrezygnowałam z antykoncepcji. We wrześniu i październiku okres dostałam dokładnie w ten dzień, w jaki dostawałam stosując antykoncepcję. W listopadzie spóźnił mi się o 6 dni. Krótko po miesiączce współżyłam. Teraz w grudniu, gdy powinna byłam dostać okres, do dnia dzisiejszego go nie mam (spóźnia się już około 6 dzień). Zrobiłam dwa testy - wyszły negatywne. Nie wiem co mam myśleć. Czy mogę wierzyć w ich wiarygodność? Czy to możliwe, że mój organizm dopiero teraz reaguje na odstawienie antykoncepcji?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Proszę sobie przypomnieć jak długie miała Pani cykle przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej. Możliwe, że sytuacja wraca po prostu do normy. Jeśli jednak miała Pani kiedyś regularne cykle 28 dniowe, bez żadnych opóźnień, to obecne nieregularności mogą, ale wciąż nie muszą, mieć związek z antykoncepcją hormonalną. W takim przypadku sytuacja powinna się unormować w ciągu pół roku od odstawienia tabletek czy plastrów.

Jeśli nieregularności będą się zwiększać, w szczególności będą występować okresy kilku miesięcy bez krwawienia menstruacyjnego, powinna Pani poszukać pomocy u lekarza ginekologa czy ginekologa endokrynologa. Antykoncepcja hormonalna mogła bowiem maskować zaburzenia hormonalne w Pani organizmie. Nieregularności nie większe niż tydzień nie powinny być powodem do niepokoju.

Pozdrawiam serdecznie!