Po jakim czasie po porodzie mogę zacząć ćwiczyć?

Dzień dobry, 3 tygodnie temu urodziłam córeczkę (poród odbył się siłami natury). Przez całą ciążę byłam aktywna (joga, pływanie), teraz chciałąbym jak najszybciej wrócić do treningów. po jakim czasie mogę zacząć ćwiczyć?

Dzień dobry,

Aktywność fizyczna nie jest zabroniona ani w ciąży ani w połogu. Wręcz przeciwnie. Po porodzie organizm kobiety uprawiającej wcześniej sport szybciej się regeneruje, a ponowne rozpoczęcie aktywności przyspiesza powrót do dobrej formy. Ćwiczenia izotoniczne można rozpocząć we wczesnym okresie połogu i kontynuować tak często jak ma się ochotę, pod warunkiem, ze nie będą zbyt obciążające. Już w drugim tygodniu połogu można rozpocząć lekkie ćwiczenia wzmacniające i rozciągające. Należy pamiętać jednak, aby zbyt nie obciążać mięśni krocza i grzbietu. Bardzo forsowne ćwiczenia w połogu mogą zaburzać procesy naprawcze.
Natomiast do powrotu do ćwiczeń z obciążeniem czy aerobów potrzebna jest zgoda lekarza. Na wizycie kontrolnej po zakończeniu okresu połogu należy ocenić proces zgojenia się rany krocza czy brzucha i określić tempo powrotu do zajęć sportowych. Wzmacniające zajęcia na basenie, które w łagodny sposób poprawią wydolność i przygotują do większych obciążeń należy rozpocząć po zakończeniu okresu połogu czyli po 6-8 tygodniach po porodzie.

Pozdrawiam,
Beata Pięta, Ekspert kampanii "Wspieramy Was od 1. dnia"