Po jakim czasie występuje zapłodnienie i czy tabletka awaryjna mi pomoże?

Witam serdecznie! W Sylwestra, piętnaście minut przed północą, przydarzyła mi się dosyć nieprzyjemna sytuacja, mianowicie kochałam się z partnerem i pękła nam prezerwatywa. Nie jestem jeszcze gotowa na dziecko - nie mogłabym go utrzymać, poza tym oboje studiujemy. Ustaliliśmy, że skorzystamy z antykoncepcji awaryjnej. Byłam dziś w Warszawie po receptę i ją otrzymałam, lecz nie zdążyłam jeszcze wykupić leku (w mojej miejscowości wszystkie apteki są nieczynne). Mam zamiar kupić ją za 6-8 godzin. 30 grudnia planowo powinnam mieć owulację (mam zazwyczaj cykle 28-dniowe z odchyleniami - 29, 30 w miesiącach stresujących). Wczoraj (1.01.10) prawie przez cały dzień kłuje mnie prawy jajnik. Zastanawiam się, czy powodem jest owulacja (mogła mi się przesunąć, poza tym bywały takie okresy czasu - np. rok temu - że kłuło mnie na owulację), czy to, co się stało. Jak to jest z zapłodnieniem i implantacją (chodzi mi o to, po jakim czasie występuje)? I czy jest możliwe, że wzięcie tabletki w moim wypadku (kiedy mógłby to być stosunek po owulacji), będzie "nieskuteczne"? Chciałam też pozdrowić całą redakcję serwisu. Z całego serca popieram Wasze działanie. Widać, że robicie dobrą rzecz i życzę Wam powodzenia i mało trudnych pytań. Szczęśliwego Nowego Roku 2010:)

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Mam nadzieję, że od stosunku do zażycia pigułki "po" upłynęło mniej niż 72 godziny. Jeśli tak, to najprawdopodobniej nie będzie Pani miała kłopotów. Proszę poczytać artykuł dotyczący działania antykoncepcji "po stosunku".

"Kłucie jajnika" może oznaczać owulację, która nastąpiła nieco później niż zwykle, np. pod wpływem stresu. Od owulacji do implantacji zapłodnionej komórki jajowej upływa 5-14 dni. Jeśli zażyła Pani pigułkę "po" w czasie krótszym niż 72 godziny od stosunku, to z dużym prawdopodobieństwem nie dojdzie do ciąży.

Pozdrawiam!