Poczucie spadku wydolności fizycznej i umysłowej

Dzień dobry, Od kilku miesięcy (od listopada) zaobserwowałem u siebie spadek wydolności organizmu zarówno fizycznego jak i umysłowego. Badania podst.takie jak: ciśnienie i puls:130/80/60, mocz/krew są OK, glukoza w normie,żelazo,TSH(0,656),EKG też. Codziennie biorę witamy i 2x magnez, ponadto mam w diecie dużo warzyw i owoców. Bez nałogów palenia i picia, dobre warunki pracy. Utrzymuję dobrą dietę. Mimo tego czuję po sobie, że jestem mniej wydolny niż 4 mies. temu. Codziennie pije 1 kawę i zieloną herbatę. Ogarniam obowiązki w pracy i na studiach ale ciągle odczuwam uczucie zmęczenia i znużenia, długiej regeneracji po wysiłku fiz.(pływam), braku koncentracji, taka dziwna, nagła senność, wolne myślenie, rzadko zawroty głowy i dezorientacja w codz. sytuacjach. Czy powinienem iść z tym do lekarza? Czy to możliwe, że w wieku 24 lat mogę odczuwać taką męczliwość?

Witam Pana,

TSH ma Pan w zakresie dolnej normy. Myślę, że warto jeszcze jednak oznaczyć stężenie obwodowych hormonów tarczycy. Teoretycznie może mieć Pan niedoczynność przysadki mózgowej, a wtedy tSH jest niiskie i niskie są też FT3 i FT 4, świadczy to o wtórnej niedoczynności tarczycy, co mogłby tłumaczyć zgłaszane przez Pana objawy. Najczęściej jednak nikie TSH jest wykładnikiem nadczynnej tarczycy, kiedy nadmiar fT3 i fT4 hamuje zwrotnie przysadkę mózgową i mówimy wtedy o pierwotnej nadczynności tarczycy. Czy nie przyjmuje Pan leków, które mogą wpływać na Pana samopoczucie? Czy nie miał Pan do czynienia z kontaktem z farbami, rozpuszczalnikami? Czy śpi Pan min. 6 h na dobę? Nie ma Pan bardzo niskiego ciśnienia tętniczego, ale proszę sprawdzić sobie jeszcze stężenie kortyzolu we krwi rano o godz. 8:00 w kierunku niedoczynności kory nadnerczy, która może dawać zbliżone objawy. Aby postawić rozpoznanie, należałoby Pana dokładnie zbadać oraz przeprowadzić dokładny wywiad rodzinny o chorobowy.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz