Długość szyjki macicy w czasie ciąży

Podczas ostatniej wizyty u ginekologa dowiedziałam sie, że moja szyjka macicy ma 32 mm. Powodem mojej wizyty był jej ból oraz kłucie tak jakby od dołu. Czy powinnam się tym martwić? Lekarz nic nie powiedzial, że mam się oszczędzać czy leżeć. Zapisał luteinę, którą mam brać przez dwa dni po dwie tabletki dopochwowo.

Witam serdecznie! W swoim zapytaniu nie podaje Pani wielu informacji na temat dotychczasowego przebiegu ciąży, ewentualnych dolegliwości, czy chociażby tygodnia ciąży. Są to podstawowe informacje umożliwiające poznanie Pani i Pani sytuacji oraz udzielenie odpowiedzi na Pani pytanie. Przyjmuje się, że długość szyjki powyżej 30mm nie stanowi powodu do niepokoju. Należy jednak podkreślić, że oprócz długości szyjki istotny jest jej wygląd, ułożenie oraz jej rozwarcie. Jeżeli jest zamknięta, leży od tyłu i ma około 30mm to nie powinna się Pani zanadto martwić. Ze względu na na zaordynowaną suplementację progesteronu spodziewam się, że pojawiały się dolegliwości dodatkowe, jak np plamienia. W obecnej sytuacji, gdy szyjka ma jednak tendencje do skracania wskazany jest wypoczynek. Skoro lekarz nie poinformował Pani o konieczności leżenia, wystarczy że będzie Pani częściej przebywać w pozycji leżącej.Ze względu na dolegliwości bólowe (być może odczuwane były skurcze) należałoby rozważyć podanie leków rozkurczowych. Decyzja o rozpoczęciu leczenia należy jednak do lekarza prowadzącego, mającego możliwość przeprowadzenia badania ginekologicznego. Pozdrawiam