Podejrzenie nietolerancji laktozy u 2-tygodniowego dziecka

Moja córeczka ma 2 tygodnie ma typowe objawy nietolerancji laktozy a więc koli niespokojność podczas karmienia twardy brzuszek przelewanie, wszystko to nasila się wieczorem. Co powinnam zrobić poza wyeliminowaniem nabiału z diety aby pomóc maluszkowi. Czy można jakoś zbadać czy moje przypuszczenia są prawidłowe, lub co innego może być przyczyną jej złego samopoczucia.

Dr Aneta Bednarek

Najprościej jest wprowadzić u Pani dietę eliminacyjną i wykluczyć produkty mleczne, pomidory, kakao, ryby, orzechy i wszystko co może uczulać, jest wzdymające i jeśli po takim tygodniu diety objawy nie miną, skonsultować się z pediatrą. Jeśli miną pomału (codziennie zwiększając ilość wprowadzać dany produkt)- będzie to trwało długo, ale w ten sposób dowie się Pani co maluszkowi szkodzi.
Można też pić herbatki na trawienie dla dzieci, spróbować nosić dziecko w chuście...

Witam,

Z punktu widzenia dietetyka do stwierdzenia nietolerancji laktozy należy odstawić produkty wywołujące u dziecka objawy. Często występują objawy pierwszorzędowe w postaci wysypki, zaczerwienienia i świądu skóry, a u Pani córki takich objawów nie ma. Niemowlę początkowo powinno przestać otrzymywać mleko krowie w każdej postaci. Dlatego przez 4 tygodnie jest ono bądź wyłącznie karmione piersią, bądź otrzymuje mieszanki lecznicze niezawierające białek mleka krowiego (produkty mleko zastępcze). W pierwszym wypadku matka w tym okresie nie może pić mleka krowiego. Jest to wstępna eliminacja alergenu (postulat pierwszy). O tolerancji (dobrym znoszeniu mleka) można mówić dopiero wówczas, kiedy mały pacjent przez 4 tyg. będzie zdolny spożywać normalne dla jego wieku ilości mleka, co nie spowoduje wystąpienia zmian chorobowych. Skłaniałabym się raczej do stwierdzenia, że ze względu na wiek Pani córeczki może występować niedojrzałość morfologiczna i czynnościowa jelit i związana z tym nadwrażliwość pokarmowa. Można również określić przeciwciała. Zapraszam do kontaktu mailowego aby móc rozwiać Pani wątpliwości.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Prawdopodobnie układ pokarmowy jeszcze się w pełni nie rozwinął, ale wszelkie wątpliwosci należy przedstawić lekarzowi neonatologowi lub pediatrze. Proszę stosować dietę łatwostrawną bez cebuli, strączkowych i pokarmów wzdymających. Pić herbatki ziołowe wspomagające laktację ( małe dzieci lubią zapach ziół w mleku mamy) . Ewentualną eliminację uzgodnić z lekarzem lub skontaktować się z poradnią laktacyjną (Warszawa- Kasprzaka 17)