Podejrzenie uzależnienia od alkoholu u partnera

moj byly chlopak bardzo czesto lubial pic. organizowal Ciagle grille imprezy, aby miec okazje sie napic. po pracy zazwyczaj strzelal sobie po 3-4 piwka. to bylo normalne. Wolal wydac na piwo niz sobie kupic nowe ubranie. czy gdzies mnie zabrac. zabieral mnie tam gdzie byla okazja by sie napic. Ma 24 lata. czesto po piciu nic nie pamietal a na drugi dzien nie mial kaca. Czy to objawy uzaleznienia? czesto mnie to martwilo ale nic z tym nie robilam. Udawal normalnego ale picie lubil ponad wszystko

Dzień dobry.

Z Pani postu można wnioskować, że były partner używał alkoholu "ryzykownie". Codzienne picie oraz "szukanie okazji" są niewątpliwie objawem uzależnienia.
Jak rozumiem, Pani pytania wynikają z potrzeby uzasadnienia bądź swoistego "pocieszenia" po rozstaniu z partnerem, co, jak wynika z opisu, było raczej słuszną decyzją.

Pozdrawiam.

Witam Panią,
objawy, które Pani opisują mogą świadczyć zarówno o piciu szkodliwym (spozywanie alkoholu, pomimo świadomości i ponoszenia szkód zdrowotnych, rodzinnych, prawnych i innych przez picie), jak również o uzależnieniu od alkoholu. Właściwą diagnozę oraz sposób poradzenia sobie z problemem może postawić i zaproponować jedynie lekarz psychiatra lub specjalista terapii uzależnień, po rozmowie z pacjentem.
Pani były chłopak musiałby zatem udać się do specjalisty. Prawdopodobnie jednak, dopóki nie zacznie doświadczać poważnych problemów i strat spowodowanych piciem, nie będzie dopuszczał do siebie myśli, że może być uzależniony. Istota tej choroby polega na zaprzeczaniu problemowi i nieświadomemu chronieniu swojego picia. Uzależniony uważa, że ma kontrolę nad piciem i może przestać w każdej chwili.