Zapytaj lekarza

7 4 2 , 8 3 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Fakty o zdrowiu - Samobójstwo może mieć podłoże genetyczne

Dzień dobry!

Nie istnieje żadna konkretna granica częstotliwości picia ani ilości wypijanego alkoholu, której przekroczenie byłoby jednoznaczne z diagnozą uzależnienia. Miarą uzależnienia często jest za to umiejętność kontroli nad piciem (często bardzo pozorne poczucie kontroli), emocje przeżywane w związku z piciem (wstyd, strach, poczucie winy, złość, smutek) lub konsekwencje nadużywania alkoholu - od pozornie błahych, jak męczący kac czy spóźnienie do pracy po poważne, jak kłótnie w rodzinie, prowadzenie samochodu lub przyjście do pracy pod wpływem alkoholu itp. Ważne też, z jakiego powodu sięgamy po alkoholu, co on nam daje, jakie potrzeby zaspokaja. Jeśli ma Pan obawy, czy Pan lub ktoś z Pana bliskich nadużywa alkoholu, więcej informacji, porad oraz ewentualną diagnozę uzależnienia znajdzie Pan np. w Ośrodku Terapii Uzależnień.

Pozdrawiam!

Psycholog, seksuolog i mediator rodzinny. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.
0

Alkoholizm zależy nie tylko od tego ile się pije, ale także od tego jak się pije, kiedy, z jakiego powodu (co jest motywacją) oraz jakie ma się inne mechanizmy regulowania emocji.
Zawsze można poddać się diagnozie w ośrodku terapii uzależnień. Są specjalne testy oraz obserwacja psychologiczną. W razie czego można także dowiedzieć się o ryzyku oraz możliwości leczenia.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy