Podekrzenie dyslekcji u 3,5-latki

Czy moja córka może, miec dysleksję. Ma lewe oko, prawa ręka,prawa noga-z tym okiem to nie jestem pewna. Nie myli stron, zna alfabet nie myli literek,cyferek, Lecz nie lubi za bardzo rysowac. Koleżanka mowila mi,iz jesli moja córka ma własnie lewe OKO to napewno bedzie dyslektykiem. Ma obecnie 3,5 roku. Dziekuje

Witam,
rozumiem pani troskę o córkę lecz zalecam spokój. Nie ma możliwości aby być w stanie przewidzieć czy w przyszłości rozwinie się dysleksja. Nie ma też dowodów, które bezpośrednio łączyłyby dominację półkulową z dysleksją - co najwyżej obserwuje się pewne tendencje do częstszego występowania np. u osób leworęcznych, które też nie we wszystkich badaniach są potwierdzane. Dużo ważniejsze niż lateralizacja w rozwoju specyficznych zaburzeń umiejętności szkolnych jest występowanie np. zaburzeń koordynacji wzrokowo-ruchowej czy zaburzeń percepcji. Skoro z córką wszystko jest w porządku, to nie ma sensu martwić się na zapas.

Pozdrawiam
- Bartosz Piasecki
www.poznacsiebie.pl

Dzień dobry!

Tzw. skrzyżowana lateralizacja, czyli fakt, że dominująca jest np. lewa noga i prawa ręka (po przeciwnych stronach ciała) nie musi wskazywać ani świadczyć o dysleksji.

Niechęć do rysowania także może być naturalną, indywidualną cechą dziecka i w żaden sposób nie wskazywać na zaburzenia rozwoju.

Jeśli jednak chce Pani rozwiać swoje wątpliwości i upewnić co do prawidłowego rozwoju dziecka, konieczne jest badanie osobiście przeprowadzone przez psychologa rozwoju - w kontakcie z maluchem.

Pozdrawiam!