Malowanie przez dziecko a dysleksja

Moj prawie 3 latek nie lubi rysowac. Czy mam sie martwic. Jak juz siada do kredek to rysuje pionowe i poziome kreski, namaluje koło i jakiegos tam misia ale bardzo niezgrabnie. Za to bawi sie masą solną, farbkami -ale "gryzmoli" ,uklada klocki , uklada puzzle ale ma czasami trudnosci, musze mu pomodz. Swietnie mówi, liczy, zna cały alfabet,zna kolory, przedstawi sie, bawimy sie koralikami-dopasowujemy na sznurek. Czytałam ze jesli dziecko nie maluje moze miec dysleksję? Lecz zna cały alfabet i nie myli literek jak dyslektyk? Czyta:mama,pies, kot, piła. Czasami mysli 6 i 9. czy moze miec jakies kłopoty . Prosze mi to wyjasnic. Jeszcze jedno_ wydaje mi sie , ze ma lewe oko---prawą nogę i prawą ręke. Czy bac sie lateralyzacji -jak z tym walczyc. Moj syn ma swietna pamiec: zapamietuje wszystko z prędkoscią swiatła. Powie miesiące; wymieni dni tygodnia i tp. Sam pomoga nam w domu: odkurza, szmatką posciera meble, kroi marchewki do zupy-robi to z radoscią. duzo by pisac. Dziekuje

Piotr Pilarski

Jedno dziecko lubi rysować inne nie. Nie budzi to niepokoju. Z opisu wynika, że dziecko rozwija się prawidłowo.

Pozdrawiam.

Witam Panią,
Trzylatek ma prawo gryzmolić, bo na tym etapie nie wszystkie dzieci uznają jeszcze ten rodzaj ekspresji na tyle, aby go ćwiczyć. Poza tym z Pani opisu wynika, że w tym względzie wszystko jest w normie rozwojowej.
Jeśli chodzi o lateralizację, to pojęcie to dotyczy dominacji jednej ze stron ciała w trakcie pisania lub malowania czy krojenia marchewki. W wieku trzech lat nie wszystkie maluchy mają jeszcze w pełni określoną dominującą stronę. Bywa, że posługują się prawą i lewą ręką. Z tym, że najczęściej wykorzystują jedną. Proszę przyjrzeć się czy podczas tych aktywności jedna z rączek wykorzystywana jest częściej.
Wybór jednej ze stron należy zaakceptować, bo nie wynika nie tyle ze świadomości dziecka co z jego aktywności półkul mózgowych.
Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Trzeba zachęcać dziecko do zabaw, które rozwijają motorykę małą. Wszelkiego rodzaju zabawy plasteliną, modeliną, pieskiem kinetycznym. Można zakupić gotowe lub zrobić samemu z dzieckiem co jest dodatkową frajdą. Malowanie palcami, dłońmi. Nawlekanie koralików, próby wiązania czy wycinanki, wydzieranki, wyklejanki. Wszystko to usprawnia pracę rąk i wpływa na rozwój mózgu. Zabawa rękami i dotykanie różnych faktur i powierzchni, zabawa grochem, ryżem,który wsypujemy do miski.
Wiele ciekawych propozycji zabaw można znaleść w internecie.
Pozdrawiam AM