Płaczliwość, nerwowość u 2,5-letniego dziecka

Witam mam pytanie do jakiego specjalisty powinnam się udać z 2,5 letnim dzieckiem które praktycznie nie mówi oraz nie rozumie co się do niego mówi,jest nerwowe i płaczliwe?Prosze o porade bo nie wiem co robić a boje się czy córka niema autyzmu

Witam Panią,

Prawidłowy rozwój mowy zależy od dojrzałości układu nerwowego, spostrzegania słuchowego, pamięci i koncentracji. Dlatego opóźnienie rozwój mowy u 2,5 letniego dziecka może być symptomem pewnych nieprawidłowości rozwojowych, które wcześnie zdiagnozowane dają szanse wspomagania rozwoju i usprawniania dziecka.
Zawsze zatem warto skonsultować dziecko nie tylko z logopedą, ale również z psychologiem dziecięcym oraz neurologiem. Konieczne jest podjęcie systemowej, całościowej intensywnej terapii prowadzonej w domu we współpracy z lekarzem i terapeutą.
Niezwykle ważne jest badanie dominacji stronnej, ustalenie dominacji ręki i sprawdzenie dominacji ucha. To wszystko ma ogromny wpływ na opanowanie systemu językowego.

Pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Karmazyn

Dzień dobry!

Pierwszym krokiem jest zawsze konsultacja z lekarzem pediatrą, która ocenia ogólny rozwój i stan zdrowia dziecka w wielu aspektach.
Drugim krokiem powinien być psycholog dziecięcy, specjalizujący się w diagnozie maluchów i wspomaganiu rozwoju.

Pozdrawiam!

Witam, obserwacje dziecka pod kątem autyzmu można przeprowadzić w szeregu specjalistycznych palcówkach w Polsce. Ich zestawienie znajdzie Panie pod następującym linkiem:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/5163
Jeżeli niepokoi Panią zbyt wolny rozwój dziecka trzeba się koniecznie skonsultować z psychologiem klinicznym dziecięcym, przy szeregu zaburzeniach kluczowe znaczenie ,ma szybko wykonana diagnoza. Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Proszę udać sie do psychologa i neurologa dziecięcego. Ponieważ jest zaburzony rozwój mowy konieczna też będzie wizyta u logopedy.
Pozdrawiam AM