Podwyższone granulocyty - 15 tydzień ciąży

Witam. Proszę o interpretację wyników morfologii. Mam 31 lat, obecnie jestem w 15 tygodniu ciąży (od owulacji do 8 tygodnia ciąży brałam ENCORTON w dawce 1tabl. dziennie). Obecnie wykonałam rutynowe badanie krwi - krew pobrano rano, dzień po ostrym zatruciu pokarmowym z gorączką 37,8. Oto wyniki: WBC 8,5 LYM% 16,8 (1,4 10^3/ul) MON% 2,3 (0,1 10^3/ul) GRAN% 80,9 (7,0 10^3/ul) RBC 4,1 10^6/ul HGB 13,1 g/dL HCT 36,0 % MCV 88 fL PLT 289 10^3/uL Bardzo niepokoi mnie wzrost liczby granulocytów. Czy może mieć to związek z przebytym zatruciem? Czy może taki stan może towarzyszyć ciąży?

Witam serdecznie,

W ciąży fizjologicznie wzrasta liczba granulocytów obojętnochłonnych czyli neutrofili, co widać zarówno w liczbie granulocytów wyrażonej w tys/ml jak i procentowym rozmazie. Nie należy się zatem tym martwić.

Ciąża to okres w którym dochodzi do zmian w różnych układach organizmu. We krwi dodatkowo stopniowo, wraz z postępem ciąży może pojawiać się anemia, czyli obniżony poziom hemoglobiny. Może być to częściowo spowodowane rozrzedzeniem krwi (większa objętość krażącej krwi), ale także większym zapotrzebowaniem na żelazo. Dlatego też należy pamiętać o diecie bogatej w żelazo i kwas foliowy (mięso, produkty pełnoziarniste, zielone warzywa, orzechy), ale także o suplementacji tych składników w formie gotowych praparatow (preparaty witaminowe dla kobiet w ciąży).

Pozdrawiam serdecznie