Zapytaj lekarza

7 4 2 , 3 1 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Podwyższony TSH i zmniejszona tarczyca

Dzień dobry, Spóźnia mi się okres. Współżyliśmy z partnerem w zeszłym tygodniu stosując stosunek przerywany. Test robiłam wczoraj i wynik wyszedł negatywny. Długość moich miesiączek waha się od 28 do 40 dni, mam mocne bóle brzucha z biegunkami podczas okresu, czasem plamienia w środku cyklu. Lekarz zabronił antykoncepcji hormonalnej po zbadaniu INR który wyszedł za wysoki. U endokrynologa wykryto lekko podwyższony TSH i zmniejszoną tarczycę (9ml). Co jest przyczyną moich dolegliwości?
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Dzień dobry,

Proszę za kilka dni na wszelki wypadek powtórzyć test ciążowy. Jeśli ma Pani podwyższone stężenie TSH, to należy sprawdzić stężenie hormonów obwodowych, a przynajmniej fT4. Na pewno warto rozważyć zastosowanie L-tyroksyny. TSH w Pani wieku u zdrowych osób wynosi zwykle poniżej 2,5.Jest szansa, że miesiączki byłyby bardziej regularne po zastosowaniu leku. Oczywiście powinna wcześniej udać się Pani do lekarza, który ustali zasadność stosowania leczenia. Konieczne jest badanie oraz wywiad chorobowy.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy