Podwyższony wynik TSH i obumarcie ciąży w 7. tygodniu

Tydzień temu podczas badania okazało się że moja ciąża obumarła w 7 tyg, przez tydz nosiłam obumarły płód, miałam zabieg łyżeczkowania macicy, teraz czekam na wynik badania histop. Mam pytanie, czy powodem obumarcia płodu mógł być podwyższony wynik TSH, choruję na niedoczynność tarczycy,przyjmowałam Euthyrox 100, w pierwszych tyg ciąży czułam że z tarczycą jest coś nie tak, w 6 tyg ciąży mój wynik TSH wyniósł 4,16 przy normie 4,20. Jakie są normy dla kobiet w ciąży?

Szanowna Pani,

Bardzo współczuję z powodu utraty Pani Dziecka. Zaleca się, aby wynik TSH u kobiet planujących ciążę wynosił poniżej 2,5, podobne zalecenia dotyczą każdego trymestru ciąży. Wynik Pani TSH nie był bardzo wysoki, więc jest mało prawdopodobne,że przyczyną poronienia byłą zbyt mała dawka Euthyroxu i nieco podwyższone TSH. Często kobiety nie badające tarczycy w ciąży, a mające łagodną niedoczynność tarczycy (co zatem idzie i znacznie wyższe TSH od Pani) donoszą ciążę, chociaż nieleczona niedoczynność tarczycy zwiększa ryzyko poronień i negatywnie wpływa m.in. na intelekt dziecka.. Przyczyn poronień może być wiele, niekiedy dochodzi do nich jeśli płód ma jakieś wady itd. Trzymam kciuki, aby następnym razem wszystko dobrze się skończyło.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz