Pogorszenie objawów depresji w trakcie sterydoterapii?

Witam. Od stycznia (ponownie) leczę się na zaburzenie depresyjno-lękowe (lek z grupy SSRI, łagodny lek uspokajający + psychoterapia). Było już okej, ale... Ostatnio w związku z zapaleniem ucha dostałem "psikadło do nosa" - kortykosteroid (w sumie to z 10 dni używany, małe dawki, 400, a potem 200 mg). Wiem, że kortykosteroidy podawane doustnie (czy dożylnie) często powodują depresję/pogarszają stan już na nią chorych. Wziewne, co do zasady, takich objawów nie powinny powodować, szczególnie w małych dawkach i przy krótkim stosowaniu (acz, z tego co udało mi się wyczytać, nie jest to wykluczone). I teraz moje pytanie: czy to możliwe, że to ten lek sterydowy spowodował pogorszenie? Wiem, że czynników może być masa. Ale obniżenie nastroju jest bardzo gwałtowne, i bardzo wyraźne (niestety) i wystąpiło w trakcie stosowania (sam koniec) i nadal się utrzymuje po odstawieniu (tydzień). Na koniec chciałbym tylko zaznaczyć, że nie jest to moja autosugestia - bo nie wiedziałem o tej "właściwości" tych leków aż do zakończenia brania (inaczej pewnie moje lęki powiedziałyby "nie bierz!" ;) ).

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Pani pytanie jest ciekawe, przeszukałam więc bazy publikacji na temat danych dotyczących efektów ubocznych w trakcie sterydoterapii. Opisano dotychczas kilka przypadków zaburzeń zachowania, drażliwości i depresji w trakcie wziewnej terapii kortykosterydami. Objawy te występowały w ciągu kilku pierwszych dni od rozpoczęcia stosowania leku i ustępowały po zakończeniu jego podawania.

Opisano również jeden podobny przypadek związany z donosową drogą podawania leku. Opublikowano również przypadek pacjenta z rozpoznaniem choroby afektywnej dwubiegunowej w stanie remisji, u którego doszło do nawrotu manii w trakcie donosowego przyjmowania beklometazonu (z powodu zapalenia zatok).

Tak więc można założyć, że lek mógł mieć tego typu wpływ na Pani samopoczucie, należy jednak podkreślić, że wymienione przeze mnie publikacje to opisy kazuistyczne. Jak sama Pani nadmienia, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę szereg innych czynników, które mogły przyczynić się do pogorszenia nastroju.

Z pozdrowieniami