Czy endometrioza może mieć wpływ na stan psychiczny?

Witam, Czy endometrioza może powodować depresję i zaburzenia lękowe. Byłam leczona na zaburzenia lękowe ale już zakończyłam leczenie. Zapomniałam lekarzowi wspomnieć o endometriozie. Czy jeżeli wytnę tego guzka to depresja i zaburzenia lękowe miną?

Endometrioza może przyczyniać się do pogorszenia nastroju czy pojawiania się lęku o zdrowie. Najczęściej jednak nie stanowi sensu stricte przyczyny depresji. W tym sensie warto raczej pomyśleć o przyjrzeniu się (oprócz leczenia endometriozy) głębszym emocjonalnym i osobowościowym przyczynom zaburzeń nastroju i lękowych w procesie psychoterapii. Zachęcam do zgłoszenia się do psychologa, psychoterapeuty.

Dzień Dobry Pani,

Dziękuję Pani za kontakt :)

Zasygnalizowana przez Panią endometrioza (może) w pośredni
sposób wzmacniać symptomy stanu depresyjno-lękowego,
gdyż Pani myśli (na ten czas) są skupione na optymalnym dla Siebie postępowaniu medycznym.

Serdeczności i tylko satysfakcjonującego samopoczucia Pani życzę,

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605