Zapytaj lekarza

7 3 6 , 7 8 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Pojawienie się rumienia na skutek ukąszenia przez kleszcza

Po okolo 1o tygodniach od ukaszenia przez kleszcza, w miejscu ukaszenia pojawił sie rumień (rozpoznane przez pielegniarke). Natychmiast wykonałem test i wyszlo IGG=18.31 IGM =9.31. Gdy po nastepnych 2 tygodniach udalem sie z wynikami do (juz bez rumienia )konsultacji lekarz powiedzial ze wynik oznacza ze nie jest to borelioza na podstawie wyniku testu oraz faktu ze rumien nie pojawil sie w ciagu 3 tygodni. Czy moge spac spokojnie i zakladac ze jego logika jest wlasciwa?
MĘŻCZYZNA, 19 LAT ponad rok temu

#dziejesienazywo: Czym jest wirus HIV i jaka jest skala jego występowania

Charlie Sheen oficjalnie przyznał, że jest nosicielem wirusa HIV, co ukrywał przez wiele lat. Jak wyglądają statystyki zachorowalności w Polsce i na świecie? Czym jest wirus HIV? Kto znajduje się w grupie ryzyka i w jaki sposób sprawdzić, czy jesteśmy jego nosicielami. Czy każda osoba zakażona wirusem HIV zachoruje na AIDS? Na te i inne pytania odpowiada gość Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej - immunolog dr Paweł Grzesiowski.

No niestety nie może pan spać spokojnie. Rumień (niezależnie od badań dodatkowych) oznacza ostrą postać boreliozy. Przeciwciała nie miały szansy się pojawić dlatego, że pojawiają sie dopiero po 4 (czasem8) tygodnaich po ukąszeniu leszcza.
Sugeruję antybiotykoterapię np Doxycyclinum 2 x 2 kaps przez ponad miesiąc i kontrolę badaniam Western Blot potem.

Specjalista chorób wewnętrznych. Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Boreliozy i Chorób Odkleszczowych (ILADS). Specjalizuje się głównie w leczeniu przewlekłych infekcji oraz chorób odkleszczowych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy