Pomiary ciśnienia krwi i pulsu u 26-latki

ma pytanie mam 26 lat i mierzę ciśnienie 3 razy dziennie nie mam mocnych skoków ciśnienia są to raczej w normie mam 130 na 87 myślę ze nie są złe za to niepokoi mnie puls bo mam od 81 do 88 czy to coś powaznego bo lekarz rodzinny mówił mi ze puls prawidlowy to 70 i nie wiem czy powinnam sie martwic a od razu wspomne ze mialam niedawno robione ekg serca i cho i wyszlo w porzadku

Lek. Marta Gryszkiewicz

Czy puls bada Pani tylko w spoczynku, po upływie minimum 15-20 min od wysiłku fizycznego? Tętno faktycznie powinno być nieco niższe i mieścić się w zakresie 70-80/min. Po wykluczeniu patologii (co u Pani już miało miejsce-wykonane echo serca i EKG) puls można zredukować poprzez regularną aktywność fizyczną .