Niepokojące skoki pulsu u 28-latka

Witam, sprawa dotyczy mojego męża. Co jakiś czas, podczas mierzenia ciśnienia, które okazuje się być wzorcowe 120/80 (mąż ma 28 lat) niepokoją nas "skoki" pulsu. Mąż od paru lat biega, jego puls przy ciśnieniu 117/76 kształtuje się w okolicach 55. Jednakże zdarzają się sytuacje, gdy w spoczynku przy dobrym ciśnieniu puls skacze do 188. Mąż twierdzi, że czuje się dobrze i nie odczuwa, tak szybkiego bicia serca i innych niepokojących go objawów. Czym może być to spowodowane? Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 28 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy moje skoki pulsu są niepokojące?

Witam. 2 miesiące temu została stwierdzona u mnie tachykardia. Ustąpiła po braniu xanaxsu( cierpię na zaburzenia lękowe). Po odstawieniu tego leku znów powróciła z tym że mam w pewnych momentach takie szybkie skoki pulsu nawet do 140 uderzeń i szybko opadają. Czy jest to powód do zmartwien? Obecnie od lekarza psychiatry został mi wypisany paroxinor.
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Szanowna Pani,

równolegle z farmakoterapią wskazana jest psychoterapia, polecam paradygmat poznawczo - behawioralny.

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Co powoduje skoki pulsu u 44-latka?

WITAM MAM BARDZO CZESTE SKOKI PULSU DO DZIESIECIU RAZY NA DZIEN 79/48/157 PO KAZDYM SKOKU CISNIENIA MUSZE SIE KLASC BO JESTEM BES SIL A LEKARZ ZMIENIA TYLKO LEKI JESTEM JUZ WYMECZONY TYM CISNIENIEM PROSZE O POMOC' ROBERT LAT 44
MĘŻCZYZNA, 44 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty